ABD Başkanı Barack Obama'nın Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell, İsrail ile Filistinliler arasında barış görüşmelerinin yeniden başlatılması çabaları çerçevesinde bölgedeki temaslarına yarın yeniden başlayacak. İsrail'e bu akşam gelmesi beklenen Mitchell'in gelişinden önce, ABD Yönetimi'nin de iki taraf arasındaki gerginliği yakından izlediği bildirildi. Haaretz gazetesinin Washington çıkışlı haberinde, ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkilinin, "son haftalarda El Aksa Camisi çevresindeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini" söylediği bildirildi.

Amerikalı yetkili, tarafları sükunete davet ederek, gerginliği artıracak veya şiddete varabilecek eylemlerden kaçınılması çağrısında bulundu ve "Bizim önceliğimiz, barış görüşmelerinin, başarılı olması için elverişli bir ortamda yeniden başlatılmasıdır" dedi.

Mitchell'in görüşmelerinde, hem İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya, hem de Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, gerginliği yatıştırmanın önemini vurgulaması bekleniyor.

Netanyahu ve Abbas, Netanyahu'nun göreve gelmesinden sonraki ilk görüşmelerini, Obama'nın ısrarı ve katılımıyla 22 Eylülde New York'ta yapmıştı. Bu görüşmeden sonra Mitchell, iki taraf yetkilileriyle Washington'da barış görüşmelerinin başlatılmasına ilişkin ayrı ayrı görüşmelerde bulunmuştu.

İki taraf arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in yılbaşındaki Gazze operasyonu sırasında kesilmiş, İsrail'de yapılan seçimlerin ardından işbaşına gelen Netanyahu hükümetiyle görüşmelerin yeniden başlatılması için Filistin tarafı, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimleri ile Doğu Kudüs'teki inşaatların tamamen durdurulmasını talep etmişti.

AA