KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan ve Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki doğrudan müzakereler çerçevesinde 43. kez bir araya geldi. Görüşme, liderler arasında baş başa başladı.

Eylül 2008'de başlayan müzakereler çerçevesinde, Lefkoşa ara bölgede bir araya gelen liderler, ''Yönetim ve Güç Paylaşımı'' ana başlığı altındaki ''Yürütme'' konusundaki önerileri görüşmeyi sürdürecek.

Görüşmede ayrıca, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs Rum tarafının müzakere sürecini yıpratma faaliyetlerini de gündeme getirmesi bekleniyor.

10 Eylülde başlayan ikinci turun üçüncü görüşmesini yapan taraflar, 10 Eylüldeki görüşmede, ''Yönetim ve Güç Paylaşımı'' ana başlığı altındaki ''Yürütme'' konusundaki farklılıklarını yakınlaştırmak için karşılıklı öneriler sunmuştu.

Kıbrıs Türk tarafı, ''Yürütme'' konusunda yaptığı öneride, daha önce savunduğu İsviçre tipi ''Başkanlık Konseyi''ni kısmen terk ederek, dönüşümlü ''Başkanlık Sistemi''ne dönmüş; başkan ve başkan yardımcısının iki toplum vatandaşlarınca doğrudan seçilmesi yerine senato tarafından seçilmesini ve senato düzeyinde en az 3 tur seçim yapılması önerisinde bulunmuştu.

Ortak oy pusulasıyla seçime gidilmesini de öneren Türk tarafı, kurulacak ortak devletin başkanı ve başkan yardımcısının belirlenmesiyle ilgili, ''başkan ve başkan yardımcısını, ait oldukları toplumlar seçer'' biçimindeki klasik düşüncesini değiştirerek, 1 Türk ve 1 Rum'un yer alacağı ''ortak oy pusulası'' önermişti.

Son olarak 17 Eylülde görüşen liderler, müzakerelere, yurt dışı temasları nedeniyle 19 gün ara vermişti.

BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New York'ta temaslarda bulunan Talat ve Hristofyas, burada, karşılıklı sert açıklamalar yapmıştı. Talat, Hristofyas'ın, BM parametrelerini devre dışı bırakmaya çalıştığını belirterek, BM'yi, buna ''dur'' demeye çağırmıştı.

Görüşmeye, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun da katılıyor.

Downer dün, Talat ve Hristofyas'ı ayrı ayrı ziyaret etmiş, liderlerin temsilcileri Özdil Nami ile Yorgos Yakovu da, bugünkü görüşmeye hazırlık amacıyla, uzman heyetlerin de katılımıyla bir görüşme yapmıştı.

Liderler, görüşme sonunda, görüşmenin yapıldığı binanın bahçesine, barışı simgeleyen zeytin fidanı dikecek.

AA

Fotoğraflar: AA