Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, demokratik açılım sürecinin Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine katkı sağlayacağını söyledi. Vanhanen, "Türk hükümetinin son dönemde yaptığı Kürt açılım ve azınlıkların durumu ile yaptığı çalışmaları çok önemsiyorum. Başbakan Erdoğan'ın Ermenistan ile ilişkiler konusundaki açıklamalarını ilgiyle dinledim. Bu çalışmalar Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinde önünü açacaktır. " dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti için Türkiye'ye gelen Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen ile ikili görüşme yaptı. İkili görüşmenin ardından Erdoğan ve Vanhanen iki ülke arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması imzaladı. İmza töreninin ardından iki ülke başbakanı ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapılan ikili görüşmede Türkiye ile Finlandiya arasında son dönemde yaşanan ilişkileri değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi. Erdoğan görüşmede, Finlandiya'nın Türkiye'ye Avrupa Birliği müzakere sürecinde verdiği desteği yeniden dinleme fırsatı bulduğunu belirtti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar Euro civarında olduğunu belirten Erdoğan, yapılan son anlaşmanın bu rakamın yükseltilmesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

TÜBİTAK ile Finlandiya'daki muadili kuruluş arasında işbirliği anlaşması yapıldığını hatırlatan Erdoğan, iki ülke kuruluşlarının birçok konuda bilgi alışverişinde bulunacağı söyledi.

Erdoğan'ın ardından söz alan Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen de, çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının önemine vurgu yaptı. İkili görüşmede Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin de gündeme geldiğini aktaran Vahhanen, Türkiye'nin reform çalışmalarına devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Demokratik açılım sürecini de önemsediğini belirten Vanhanen, "Türk hükümetinin son dönemde yaptığı Kürt açılım ve azınlıkların durumu ile yaptığı çalışmaları çok önemsiyorum. Başbakan Erdoğan'ın Ermenistan ile ilişkiler konusundaki açıklamalarını ilgiyle dinledim. Bu çalışmalar Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinde önünü açacaktır. " şeklinde konuştu.

Vanhanen Türkiye'nin Nabucco Projesine verdiği desteğin de önemine değindi..

İki başbakan, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Basın mensuplarının Bülent Arınç'ın "Demokratik açılım süreci seçimi kaybetme pahasına devam edecek" açıklamasının hatırlatması üzerine Başbakan Erdoğan, "Bu konuda ben sizden bir şeyi yine özellikle rica ediyorum. Biliyorsunuz bunun 3 boyutu var. Kısa orta ve uzun vadede biz bu demokratik açılım sürecini devam ettireceğiz. Bu bir milli birlik projesidir. Bu başlığı hep birlikte korumamız lazım. Tüm etnik unsurların kendilerine ait sorunları vardır. Dolayısıyla Kürt Kökenli vatandaşlarımın da kendine ait sorunları vardır. Onların sorunları üzerinde hasiyetle durucağız. Başlıca sorunumuzun terör sorunu olduğunu hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Ülkemizdeki azınlık vatandaşlarımızın sorunları var. Bunların üzerinde hasiyetle durmamız gerekiyor. Bundan birkaç ay önce Büyük Ada'da kendileriyle toplantı yapmıştık. Kısa vadede yapacağımız çalışmalar atacağımız adımlar daha çok genelgelerle, yönetmelik değişiklikleriyle yapacağımız çalışmalardır. Orta vadede yasal düzenlemelerle yapacağımız çalışma vardır. Anayasa değişikliği uzun vadeyi gerektirebilen bir çalışma durumundandır. Ama bu şartlara göre tabii ki değişebilir. Burada aradığımız genelde bir mutabakat zeminidir. Bunu ne kadar erken sağlarsak birçok değişikliği erkene çekmemiz uygun olacaktır. Bunu gidişat belirleyecektir. " diye konuştu.

(CİHAN)