Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile IMF arasında uzun süredir devam eden kredi görüşmeleriyle ilgili olarak, "IMF ile görüşmeler toplantının ardından yeniden başlayacak. En ince ayrıntılarına kadar inceleniyor. İnşallah bu işi kapatırız, IMF'de rahatlar, biz de rahatlatır." dedi.

Başbakan Erdoğan, IMF ve Dünya Bankası yetkilileri onuruna İstanbul Kongre Merkezi'nde verilen resepsiyona katıldı.

Başbakan'a; Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz eşlik etti.

Basın mensuplarının da davetiye ile katıldığı resepsiyonda, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, IMF ve Türkiye arasında uzun süredir devam eden kredi görüşmeleriyle olarak açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan, "IMF ile görüşmeler inşallah toplantının ardından yeniden başlayacak. Toplantının ardından teknik görüşmeler devam edecek. İnşallah görüşmelerden sonra bu işi kapatırız. IMF'de rahatlar, biz de rahatlarız." açıklamasında bulundu.

45 MİLYAR DOLARLIK TEKLİF GELMEDİ

Başbakan Erdoğan, IMF ile 45 milyar dolarlık kredi görüşmelerinin yapıldığı yönündeki bir soru üzerine, "Bana bu yönde bir teklif gelmedi." dedikten sonra, Ali Babacan'a dönerek, "Ali sana böyle bir teklif geldi mi?" esprisi yaptı.

Babacan ise, Başbakan'ın bu sorusuna, "Hayır, gelmedi Sayın Başbakan'ım." şeklinde cevap verdi.

Başbakan, daha sonra gazetecilere dönerek, "Böyle bir teklif gelebilir de gelmeyebilir de... Önemli olan gelen teklifin şartları." ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, polislerin maaşlarının az olduğu yönündeki bir soruya ise şöyle cevapladı: "En düşük polis maaşı bin 900 lira civarında. Biraz samimi olsunlar, polis ve güvenlik güçleri benim gözümün nuru, gözümün bebeği; ama ülkemizin şartlarını da düşüneceksiniz; çünkü biz muhasebe defteri tutuyoruz. Parayı iyi yönetmenin kavgasını veriyoruz. İyi yöneterek başarılı olacağız."

RESESİYONA ÇOK SAYIDA DAVETLİ KATILDI

Öte yandan, İstanbul Kongre Merkezi'ndeki açık alandaki resepsiyona; Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, eşi Zeynep Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, İstanbul Valisi Muammer Güler, İBB Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda yerli-yabancı davetli katıldı.

Resepsiyona; saat 19.15'te gelen Başbakan Erdoğan'ın Dünya Bankası Başkanı Zoellick'le uzun süre sohbet etmesi dikkatlerden kaçmadı.

Başbakan Erdoğan, resepsiyonda yaklaşık 1,5 saat kaldı.

(CİHAN)

Fotoğraf: AA