Nintendo zirvede, Microsoft listede yok...

BusinessWeek dergisi, "40 Zirvedeki Firma" listesi hazırladı. İşte en iyi şirket..

BusinessWeek dergisi, Zirvede Bulunan 40 Firma adlı bir liste hazırlayarak, belirli rakamlara ve verilere göre dünyanın en iyi firmalarını sıraladı. Bu listede birbirinden şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Listenin tepesinde Japon oyun devi Nintendo bulunuyor. İkinci sırada Google var. Üçüncülük ise Apple'a ait. Birçok kesim tarafından, Microsoft'un ilk üçte olmaması şaşkınlıkla karşılandı.

{jumi [google/code.html]}

Son derece prestijli bir dergi olan BusinessWeek'in yaptığı bu liste, firmaların değer ve satış yıllık birleşik büyüme oranlarından (CAGR), market başarısına, bir önceki seneye ait satış rakamlarından uluslararası satış rakamlarına kadar birçok parametre içeriyor. Dolayısıyla bu liste için 2008'den itibaren elde edilen satış rakamları büyük rol oynadı.

Durum böyleyken, Microsoft'un Windows Vista İşletim Sistemi'nin pazarda ne kadar başarısız olduğunu görebiliyoruz. Zira Microsoft, ilk 40'ta yer almıyor bile!

Yenilikçi, gelişime açık ve liderlik konularında büyük başarılara imza atmış olan firmaların bu listede daha şanslı olduğunu söyleyen BusinessWeek, bu sayede mobil sektörde rekabet eden firmaların niye bolca listede yer aldığı sorusuna da açıklık getirmiş oldu