Katillerle, tecavüzcülerle aynı yerde kalmayacaklar.

ABD, suça bulaşmamış ve sınırdışı edilmek üzere cezaevlerinde bekletilen kaçak göçmenleri, suça bulaşmış göçmenlerle aynı cezaevinde tutmamayı öngören bir düzenlemeye hazırlanıyor. Yeni plana göre, ABD suç işlememiş ancak sınır dışı edilmek için tutuklanmış kaçak göçmenleri taşıdıkları risklere göre ayıracak ve suçlularla suçsuçları aynı koğuşlarda tutma uygulamasında vazgeçecek.

İç Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatılacak uygulamaya göre, eski oteller, bakım evleri ve başka alanlar, suç işlememiş, şiddet eğilimi taşımayan göçmenlerin barınma yeri olacak. Bu tür göçmenler, sayılan mekanlarda gözaltında tutulacak. Uygulamanın amacı, geçen yıl ABD'ye 2 milyar dolara patlayan göçmen gözaltı uygulamasının giderlerini azaltmak.

{jumi [google/code.html]}

İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano, planın detaylarını bugün açıklayacak. Bu reformun taslağı Ağustos ayında çizildi. Plan, Napolitano'nun eski gözaltı danışmanı Dora Schriro'nun göçmen gözaltı sistemini yeniden ele almasıyla şekillendi. Dora geçen ay, New York cezaevleri müdür olmak için istifa etmişti.

Yeni plana göre, İç Güvenlik Bakanlığının bir birimi olan Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza, göçmenleri kalacakları yerlere göre tasnif edecek. ICE'nın müdürü John Morton, suç işlememiş göçmenlerin kalabileceği otel ve diğer mekanları araştıracak. Böylece kurum, bu göçmenleri yerel, eyalet ve hükümet cezaevlerine koymayarak tasarruf etmiş olacak.

ICE aynı zamanda önümüzdeki hafta Kongre'ye gözaltına alternatif uygulamalara dair bir plan sunacka. Kurum, muhtemel alternatiflerin, gözaltılar için günde kuruma 100 dolar yerine 14 dolara patlayacağını öngörüyor.

Uygulama önce Teksas'ta başladı ve başarıya ulaştı. Teksas'ta kadın kaçak göçmenler 3 tesiste tutuldu ve yıl sonuna kadar 900 bin dolar tasarruf edildi.

Turkishny.com / Gülten Sarı