Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi hazırlık toplantısı 10 bakanın katılımıyla Dışişleri Bakanlığında yapıldı.

Toplantı sonunda açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dış politikanın esas temellerinden birinin komşu ülkelerle derin ve yoğun ilişkileri geliştirmek olduğunu belirterek, "2002'den beri uyguladığımız komşu ülkelerle sıfır problem ilişkisi, geçtiğimiz seneden itibaren komşu ülkelerle maksimum işbirliği ve entegrasyon politikasına dönüşmüş bulunmaktadır" diye konuştu.

Örnek olarak, geçen ay yapılan Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısını hatırlatan Davutoğlu, bu çerçevede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir heyetin önümüzdeki dönemde Irak'ta başbakanlar düzeyinde yapılacak ilk toplantıya katılacağını kaydetti.

Benzer bir mekanizmanın Suriye ile de kurulduğunu ifade eden Davutoğlu, bu bağlamda Konsey'in ortak siyasi bildirgesinin iki dışişleri bakanı tarafından imzalandığını ve iki ülke arasındaki geçişler için istenen vize uygulamasının kaldırıldığını anımsattı.

alt

{jumi [google/code.html]}
"Toplantıda iki ülkenin entegrasyon sürecine geçişte atması gereken adımlar ve Türkiye'nin bu perspektife bakışı ele alındı" diyen Davutoğlu, bu çerçevede yapılacak hazırlıklar konusunda ortak bir eylem planı hazırlanmasına yönelik yoğun bir çalışma yürütüldüğünü söyledi.
Davutoğlu, bu bağlamda 13 Ekim'de Halep'i ziyaret edeceklerini, öğlene kadar olan toplantıların burada yapılacağını, daha sonra vizenin kaldırılmasına yönelik anlaşmayı imzalamak üzere sınıra geçileceğini belirtti. Davutoğlu, imza töreninin ardından yapılacak toplantıların ise Gaziantep'te devam edeceğini kaydederek, böylelikle iki ülke arasındaki dostluk ilişkisinin çok önemli bir aşamasının gerçekleşmiş olacağını söyledi. Davutoğlu, Kasım ya da Aralık ayı içinde de Başbakan Erdoğan başkanlığındaki bir heyetin Suriye'yi ziyaret edeceğini ifade etti.
Türkiye ile Suriye arasındaki ilişki biçiminin hem iki ülkenin tarihi hem de bölgede başlı başına bir model teşkil etmesi açısından önemli olduğunu belirten Davutoğlu, nihai hedefin, komşu ülkelerle ilişkiler üzerinden, tarihi ve coğrafi bağı bulunan komşu bölgelerle kalıcı barış, istikrar ve refahı sağlamak olduğunu bildirdi.

alt

Türkiye-Suriye ilişkilerinin bu anlamda Orta Doğu'da gerçek anlamda model teşkil ettiğini söyleyen Davutoğlu, atılacak adımlarla önümüzdeki dönemde ciddi bir altyapı sağlanacağını kaydetti.

Bir soru üzerine, taraflar bir araya gelmeden önce, toplantıya ilişkin ayrıntıların kamuoyuna ilan edilmesinin doğru olmayacağını belirten Davutoğlu, somut projelerin Halep ve Gaziantep'te duyurulacağını sözlerine ekledi.

Toplantıya, Davutoğlu'nun yanı sıra Milli Savunma, Çevre ve Orman, İçişleri, Tarım ve Köyişleri, Kültür ve Turizm, Sağlık, Milli Eğitim, Enerji ve Tabii Kaynaklar ve Ulaştırma bakanları katıldı.

AA

Fotoğraf: AA