Yunanistan'da zafer 5.5 yıl sonra Sosyalist PASOK partisinin oldu. Liderliğini Yorgo Papandreu'nun yaptığı PASOK oyların yüzde 44'ünü aldı, Kostas Karamanlis'in Yeni Demokrasi Partisi ise yüzde 34'de kaldı. Yenilgiyi kabul eden Karamanlis, parti liderliğinden istifa kararı aldı.

Bu sonuçlara göre 300 sandalyeli parlamentoda PASOK 160, YDP ise 93 milletvekiliyle yer alacak. Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte PASOK taraftarları meydanlara döküldü. Zafer kutlamaları meşaleler eşliğinde geç saatlere kadar sürdü.


Başkent Atina sokakları karnaval alanı gibiydi.

Yorgo Papandreu'ya zaferi ekonomi alanındaki vaatlerinin getirdiği belirtiliyor. Papandreu kampanyasında, 3 milyar dolarlık kurtarma paketi hazırladığını, zenginlerin vergilerini artırarak, dar gelirlerin vergilerinin azaltılacağını ilan etmişti.

Karamanlis ise ekonomik önlem olarak iki yıllık kemer sıkma politikası açıklamıştı.

PASOK lideri böylelikle üçüncü girişiminde Yeni Demokrasi Partisi lideri ve Başbakan Kostas Karamanlis'i yenmeyi başardı. Papandreu 2004 ve 2007 seçimlerinde Karamanlis'e üstünlük sağlayamamıştı

Papandreu taraftarlarına yaptığı zafer konuşmasında, Yunanistan'ın kalkınması ve ilerlemesi yolunda büyük bir yükümlülük altına girdiklerini söyledi. Partisini destekleyen tüm seçmenlere teşekkür eden Papandreu, ortak değerler ve ilkeler çevresinde birleşerek ilerleyeceklerini belirtti.

Yüzde 34'lük oy oranı ile seçimi kaybeden Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ise yeni demokrasi partisi genel başkanlığından çekileceğini açıkladı. Seçim sonuçlarının sorumluluğunu üstlendiğini belirten Karamanlis, bir ay içinde olağanüstü kongreye gidileceğini ve genel başkanlığa aday olmayacağını söyledi.

Bu arada, Rodop ve İskeçe illerinde PASOK listesinden aday olan Ahmet Hacıosman ile Çetin Mandacı'nın tekrar milletvekili seçilmelerinin hemen hemen kesinleştiği bildirildi.

Mandacı ve Hacıosman, 2007 yılında yapılan genel seçimlerde de aynı partiden listelerinde birinci olmuştu.

alt

Karamanlis, parti liderliğinden istifa etti

Yunanistan'da yapılan seçimlerden ağır bir yenilgi alarak çıkan Başbakan ve Yeni Demokrasi lideri Kostas Karamanlis, parti genel başkanlığından istifa edeceğini açıkladı.

Seçimlerden çıkan sorumluluğu ve yenilgiyi üstlenen Karamanlis, istifa edeceğini açıkladı. YDP'yi 1 ay sonra olağanüstü kongreye götürecek olan Karamanlis, tekrar aday olmayacağını açıkladı.

Partisine oy veren ve ekonomik kriz ortamında güvenenlere teşekkür eden Karamanlis, PASOK lideri Yorgo Papandreu'yu da kazandığı zafer nedeniyle kutladı. Karamanlis, "Her Yunan gibi ekonomiyle mücadelede başarılı olmasını diliyorum. Çünkü bu milli bir mesele" dedi.

Karamanlis, YDP lideri olarak 4 genel seçimde patisinin başında bulunduğunu hatırlattı. Halkın bu seçimde verdiği karara saygı duyduğunu söyleyen Karamanlis, her zaman onların son sözü söylediklerini vurguladı.

Karamanlis, siyasetten ayrılmayacağını partisinin çabalarında ve milli yarışlarda ilk hatta mücadele edeceğini sözlerine ilave etti.

Karamanlis sonrası dönem için ise, en çok, parti kurmayı eski başbakanlardan Konstantinos Miçotakis'in kızı dışişleri bakanı Dora Bakoyanni'nin adı geçiyor.