Sri Lanka hükümeti, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, "Tecavüz Sri Lanka'da savaş silahı olarak kullanıldı." açıklamasını kınadı. Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı, Clinton'un Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne yaptığı açıklamalardan duyduğu rahtsızlığı başkent Colombo'daki Amerikanlı diplomatlara duyurduğunu açıkladı. Bakanlıktan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Amerika Büyükelçiliği'ne protesto notası verdik." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, geçtiğimiz günlerde BM Güvenlik Konseyi'ne verdiği raporda, Sri Lanka'daki savaş dönemine ait açıklamalarda bulunmuştu. Clinton BM'de , "Biz tecavüz'ün Bosna, Burma, Sri Lanka ve daha birçok yerde savaş taktiği olarak kullanıldığına şahit olduk." demişti. ABD Dışişleri Bakanı konuşmasında, savaş bölgelerinde kadınlara yönelik her türlü şiddetin durdurulmasını istemişti.

Clinton'un Güvenlik Konseyi'nde Sri Lanka'ya yönelik açıklamalarının bir kopyası Amerika elçiliği tarafından Colombo'daki yabancı bir medya kuruluşuna verildi.

Sri Lanka devlet gazetesi "Daily News" haberlerinde, Clinton'un Sri Lanka güvenlik güçlerinin Tamil gerillalarına karşı mücadelesinde bir çok tecavüz olayına karıştığına yönelik açıklamalarına geniş yer verdi. Gazetenin haberlerine karşı Amerikan elçiliğinden bir cevap gelmedi.

Öte yandan Sri Lanka Savunma Bakanlığı sözcüsü Keheliya Rambukwella, "Geçtiğimiz Mayıs ayında tamamen yok ettiğimiz Tamil gerillalarına karşı onlarca yıllık mücadelemizde kahraman ordumuz ilk defa böyle aşağılayıcı bir ithama maruz kaldı." dedi.

CİHAN