Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin Türk bankacılık sisteminden övgü ile bahsettiğini söyledi.

ABD Merkez Bankası Başkanı (FED) Ben Bernanke, ile yaptığı görüşmenin ardından CNN Türk’te soruları yanıtlayan Babacan, Bernanke’nin Türkiye hakkında değerlendirmesi olup olmadığına ilişkin soruya “Oldu tabii” yanıtını verdi. Ben Bernanke’nin gelişmiş ülkelerdeki bankaların battığı bir ortamda Türk finans sektörünün sapasağlam ayakta olduğuna dikkat çektiğini aktaran Babacan, Bernanke’nin Türk bankalarının kendi ayakları üzerinde durduğunu ve bunun çok önemli olduğunu vurguladığını söyledi.

{jumi [google/code.html]}

Babacan, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke ile verimli ve içerikli bir görüşme yaptığını belirterek, global ekonomiyi, Amerikan ve Türkiye ekonomisini değerlendirdiklerini söyledi. Babacan, “Beklentilerimizi karşılıklı değerlendirdik. Dünya ekonomisinde toparlanma sinyalleri var. Ama bununla beraber riskler de var. Bu toparlanma kırılgan bir toparlanma aynı zamanda’’ dedi.

45 DAKİKA GÖRÜŞTÜLER

Babacan ile Bernanke dün saat 14.00’te bir araya geldiler. 45 dakika süren görüşme basın sadece görüntü alabildi. Görüşmede, Türkiye ekonomisinin son yıllarda yaşadığı ekonomik değişiminin ele alındığı belirtilerek, 2010-2012 döneminde uygulanacak orta vadeli plan üzerinde durulduğu açıklandı.

VERGİ ÖDEMEYENE CİDDİ YATIRIM YOK

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, vergi sisteminin acil müdahale ve bir an önce reforme edilmesi zorunluluğu gereken konuların başında geldiğini ifade etti. Vergi mevzuatının çok açık, sarih, kolay anlaşılır ve gri alanların asgariye indirildiği bir mevzuat olması gerektiğini söyleyen Babacan, ‘’Şu anda gri alanımız çok. Ya da yaptırım yeterli değil. Yani vergi ödeyen tamam ama vergi ödemediğimiz zaman başınıza ne gelir?

Orada çok ciddi yaptırımlar yok doğrusu. Buralarda bizim iyi bir çalışma yapmamız gerekiyor’’ diye konuştu. Türkiye’nin uzun vadede öngörülebilir bir ülke olması için mali kural uygulamasına geçmesi gerektiğini anımsatan Babacan, bütçe açığının Türkiye için çok temel bir endişe kaynağı olmadığını belirtti.

TÜRKİYE AVANTAJLI

Babacan, ‘’Yani sosyal güvenlik sistemini sağlama bağlamış, sağlık sistemini sağlama bağlamış, bankacılık sistemini sağlam tutmuş bir ülkeninkrizden çıkışı çok çok farklı olacaktır. Bu bizim yıllarca önemli bir rekabet avantajımız olacaktır gelişmiş ülkelere karşı. Bunun olumlu sonuçlarını hep beraber göreceğiz’’ dedi.