2009 yılının ilk 10 aylık döneminde, ABD'nin güney sınırından ülkeye sızmaya çalışırken ölen göçmenlerin sayısı, geçen yılı çoktan gölgede bıraktı. ABD Sınır Devriyesine göre, son 10 ay içinde ABD'ye girmeye çalışırken ölen kaçak göçmenlerin sayısı 378. Ölü sayısının önümüzdeki aylarda da artması bekleniyor.

Göçmenlik hakları savunucuları, bu sayının Amerika'nın sınır korumada büyük hatalar yaptığını ortaya koyduğunu belirtiyor. Çünkü Sınır Devriyesi, sınırlara daha fazla ajan ve teknolojik aletler koyarken, kaçak göçmenler de kontrolün zayıf olduğu daha zorlu yollara yöneliyor ve çok daha kötü şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Özellikle yüksek sıcaklık göçmenlerin sınırda ölümlerinin en önemli nedenlerinden biri.

Amerikan Sivil Özgürlükler Sendikası Direktörü Kevin Keenan, "Ekonomik krize, az sayıdaki göçmene ve sınırda artan ajan sayısına rağmen, ölen göçmen sayısı giderek artıyor. Bu, sınır stratejimizin, insan yaşamını hiçe saydığını gösteriyor." yorumunu yapıyor.

{jumi [google/code.html]}

Sınır devriye sözcüsü Lloyd Easterling, kurumun geçen yıl 444 kez kötü durumda olan kaçaklara ulaşmak için, arama-kurtarma ekibi gönderdiğini, sıkıntıda olan göçmenlerin yardım işareti gönderebileceği kurtarma kuleleri yerleştirdiğini açıkladı.

Easterling, "Amacımız, sınır geçişlerini engellemek ve insanları hayatlarını kaybetmeleri riskine rağmen bu bölgelere götüren insanları engellemek. Ölümlerin büyük bir bölümü Arizona'da gerçekleşti. Burası en yoğun kaçak geçiş bölgesi. Teksas ikinci sırada yer alıyor. Sonra da California ve New Mexico geliyor." dedi.

Turkishny.com / Gülten Sarı