Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelere başlamasının dördüncü yılı dolayısıyla yazılı mesaj yayınladı. Mesajına, "Türkiye'nin Avrupa Birliğine katılması, muasır medeniyet yolculuğumuzun varış noktasıdır." ifadeleriyle başlayan Bağış, katılımı müzakerelerini aynı kararlılıkla sürdürdüklerini belirtti. Hükümetin, sözde ve dosyada kalanları uygulamaya ve hayata geçirerek, görülmemiş bir hızla AB konusunda ilerlediğini vurgulayan Bağış, "Yapılanlar, Türkiye'nin esenliği, güvenliği, istikrarı ve zenginliği içindir. Türkiye'nin tam üyeliği tarihin bir gereği olarak gerçekleşecektir. Bundan heyecan duymaktayız." diye devam etti.

{jumi [google/code.html]}

AB reformlarını hayata geçirirken attıkları her adımda bütün Türkiye'nin ve 1,5 milyarlık İslam aleminin arkalarında olduğunu bildiklerini kaydeden Bağış, şunları kaydetti: "Türkiye-AB müzakerelerinin tek hedefi tam üyeliktir. Türkiye'nin kararlılığı fark edilince, süreci engellemek ya da rayından çıkartmak için çeşitli çabalar da artmıştır. Bunlar yeni değildir ve bizi şaşırtmamaktadır.

Egemen Bağış, Avrupa'nın bazı dar görüşlü siyasileri müzakere sürecini tıkamaya çalışsa bile, süreci devam ettireceklerini ifade etti. Bağış, Avrupa'da hakka ve hukuka saygılı vicdan sahiplerinin de bulunduğunu hatırlatarak, "AB üyeliği, Türkiye'nin özgüvenidir. Biz Türkiye'ye güveniyoruz. Ülkemiz eve demokrasimize güveniyoruz. Aynı özgüveni AB ülkelerinin de göstermesi gerekir." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)