H. Nazan Işık – New York

Nuri Bilge Ceylan’ın altıncı ve diğer bir sürü ödüllerin yanısıra, 2008 Cannes Film Festivalinde yönetmene “En iyi yönetmen” ödülünü kazandıran son filmi. “Üç Maymun / Three Monkeys” 1 Mayıs, Cuma gününden itibaren Manhattan’da Lincoln Plaza Cinema ve Cinema Village’de gösterime girdi.

                                                                                                                   Zeitgeist Films

(Soldan sağa)Karı koca rolünü oynayan Hatice Aslan (Hacer) veYavuz Bingöl (Eyüp) THREE MONKEYS / ÜÇ MAYMUN filminde.

Fotoğrafcı ve film yönetmeni olan Nuri Bilge Ceylan, artistik görüşü, kompozisyonu, uzun süreli tek çekimleri ve yavaş ilerleyen, ağır çekim hızıyla kendini sadece Türkiye değil dünya sinemasına kabul ettiren bir yönetmen.  (Diğer filmleri: Íklimler / Climates (2006), Uzak /Distant (2002) , Mayıs Sıkıntısı / Clouds of May (1999), Kasaba / The Small Town (1997) ve Koza /Cocoon (1995))

Film, gece, uykulu gözlerle araba süren birinin yakın çekimi ile başlar.  Sonra arabayı arkadan, gecenin içinde kendi farlarının verdiği ışık ile gözden kayboluncaya kadar, sahne kararana kadar süren uzun bir çekimle izleriz.  Sonraki sahne, yolda yatan bir kişi ile devam eder.

Uykulu uykulu gece araba süren ve bir trafik kazasına sebep olur Servet (Ercan Kesal),.  adaylığını koyduğu politik seçimlerde kendini korumak icin özel şoförü Eyüp’e (Yavuz Bingöl) suçu yüklenmesini önerir.  6 ay belki en fazla bir sene hapis cezasına karşılık, Eyüp’ün normal maaşını ailesine vermenin yanısıra  çıkınca da yüklü bir para vermeyi önerir.  Eyüp kabul eder teklifi.

Karısı Hacer (Hatice Aslan) ve delikanlı oğlu Ísmail (Ahmet Rıfat :Şungar) babanın yokluğunda hayatlarını surdürmeğe çalışırlar.  Üniversite giriş sınavını kazanamayan Ísmail kendine yeni bir meşgale bulmak ve para kazanmak amacıyla arabaya ihtiyacı olduğunu söyler ve annesini Servet’ten vereceği toplu paradan avans istemeye ikna eder.  Íşler evdeki hesaba uymaz ve Hacer ile Servet ilişkiye girerler.  Ísmail bunu görür.. 

Hapis cezasını bitirip eve gelen Eyüp, herşeyin bıraktığı gibi olmadığı öğrenir. Ve olaylar devam eder…

Film, Nuri Bilge Ceylan’ın imzası olan, güzel karelenmiş çekimler, hisleri, duyguları kelimelerden çok görüntülerle belirten anlatım tarzı ile dolu.  Buna birde oyuncuların güçlü oyununu ve Boğaziçi’nin manzarasını katın……

Bir söyleşide Nuri Bilge Ceylan, filmin adı “Üç Maymun” un, Conficius Filozofisinden kaynaklanan “Kötüyü duyma, görme, söyleme” teorisinden esinlendiğini söylemiş.  Kimim hangi maymunu temsil ettiğine siz karar verin.

Three Monkeys/ Üç Maymun (2008)

Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan, Senaryo: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan, Ercan Kesal,, Sanat Yönetmeni: Ebru Ceylan, Görüntü yönetmeni: Gökhan Tiryaki, Kurgu: Ayhan Ergürsel, Bora Gökşingöl ve N.B. Ceylan, Yapımcı: Zeynep Özbatur.

OYUNCULAR: Yavuz Bingöl (Eyüp), Hatice Aslan (Hacer), Ahmet Rıfat Şungar (Ísmail), Ercan Kesal (Servet), Cafer Köse (Bayram), Gürkan Aydın (çocuk)

Zeitgeist Films, 1 Saat 49 dakika,  Ingilizce altyazı ile Türkce

 

H. Nazan Işık
hnazaisik@turkishny.com