H. Nazan Işık –New York

Sekizinci, yıllıkTribeca Film Festivali Woody Allen’nın yeni filmi “Whatever Works” ile açıldı.  22 Nisan da başlayan festival, 85 uzun ve 46 kısa metrajlı film gösterisiyle 3 Mayısa kadar sürecek.

       

Soldan sağa, Spike Lee, Jane Rosenthal,Robert De Niro ve Uma Thurman

                                 açılış basın toplantısında

Tribeca Film Festivali’nin Salı günü yapılan açılış basın toplantısında festivalin kurucu üyeleri Robert De Niro, Jane Rosenthal, Craig Hatkoff’nın yanı sıra, Uma Thurman, Spike Lee, kurucu sponsor American Express’den Rich Lehrfeld, Tribeca Film Festivali Direktörü Nancy Schafer 2009 Festivalini tanıtanlar arasındaydı.

Festival 2002 yılında,- kurucuların dediğine göre- 11 Eylül 2001 olayından sonra ikiz kulelerin bulunduğu Tribeca ve downtown Manhattan semtini ekonomik ve kültürel açıdan yeniden canlandırmak amacıyla kurulmuştu ve adı da “Tribeca Film Festival” olarak saptanmıştı. Her sene olduğu gibi bu yıl da Jane Rosenthal aynı konuya deyinip, 11 Eylül 2001 olayının şehri “güven, umut ve ilham” ihtiyacı içinde bıraktığını hatırlattı.  Ve Tribeca Film festivali’nin New York’un “kültürel takvimi”ndeki önemine ek olarak bu günkü ekonomik krize dokunarak “hepimizin biraz gülmeye ihtiyacı var” dedi.

Robert De Niro “Festival’in amacı yeni film yapımcılarına bir platform yaratarak seyircilerle bağlantı kurmalarını sağlamak” dedi ve Festival’in 2002 den beri gösterdiği gelişmeden memnun olduğunu ekledi.

Tribeca Film Festivali her sene çesıtli dallarda ödüller veriyor. Bu yıl “Uluslararası Uzun metrajlı kurgusal film” dalında juri üyesi olan Uma Thurman, diğer jüri üyelerini anons etti.

Yetkililer bu yıl Festival’e 4720 film sunulduğunu ve festivalde gösterilmek icin 85 uzun 46 kısa metrajlı filmlerin seçildiğini söyledi.  Bunların içinde Türkiye’den de bir film var:  Yeşim Ustaoğlu’nun filmi “Pandora’s Box/ Pandoranın kutusu”.

“Pandora’s Box” Cuma , 24 Nisan 17:30,

                            Pazar, 26 Nisan, 22:15,

                             ve Pazartesi , 27 Nisan 22:30 da 

AMC Village VII ( 63 #rd Avenue @ 11th Street)-‘da gösterilecek.-------------

  Spike Lee, Jane Rosenthal, Robert De Niro, Uma Thurman, Craig Hatkoff

H. Nazan Işık
hnazaisik@turkishny.com