H. Nazan Işık–New York

The Museum of Modern Art (MoMA) veThe Film Society of Lincoln Center tarafından düzenlenen 25 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında yer alan 39 uncu New Directors/New Films serisi bu yıl bir göcmen hikayesini konu alan “Amreeka” filmi ile açılıyor.    

Cherien Dabis’in ilk uzun metrajlı kurgusal filmi “Amreeka,” Ramallah’da yaşayan hiristiyan bir kadının (Nisreen Faour) Amerika’dan postadan gelen “Green Card” ile oğlu ile beraber Amerika’ya göç etmesini anlatır. Hem yolda hem de Amerika‘da karşılaştığı güçlükleri dile getirir. Her seferinde de her güçlüğün altından kalkar.  Umut dolu olarak biten film, sanki bitmekten çok, yeni bir televizyon dizi filminin başlangıcına temel hazırlıyor hissini vererek bitiyor.

Bu yıl seride Turkiye’den de bir film var: Özcan Alper’in yazdığı ve yönettiği ilk uzun metrajlı kurgusal filmi “Autumn/Sonbahar.” 1990 yıllarında 22 yaşında Universitede öğrenci iken siyasi suçlu olarak hapse alınan ve 10 yıl hapiste kaldıktan sonra Doğu Karadeniz kıyılarında Hopa köyüne annesinin (R. Gülefer Yenigün) yanına dönen. Yusuf’un (A. Onur Saylak) hikayesini konu alır.  Film sadece konusu ile değil, çok güzel çekimleriylede dikkati cekiyor. 

25 uzun ve 6 kısa metrajlı filmin yer aldığı seride çeşitli konulara yer verilmiş.  Içinde yaşadığımız ortamın verdiği rahatlık ve onun bozulmasınin getirdiği rahatsızlık.bunlardan biri.  “Home” (Yönetmen: Ursula Meier) da  kullanılmayan bir highwayin yanındaki   evlerinde mutlu bir hayat yaşayan bir ailenin (Isabelle Huppert ve Olivier Gourmet) yolun tekrar kullanıma açılması ile hayatlarındaki rahatsızlık anlatılır.  “The Maid/La Nana” (Yönetmen: Sebastián Silva) filminde ise 23 yildır hizmetci olarak çalışan bir kadının, eve o’na yardımcı olsun diye yeni bir hizmetci alınması ile değişen hisleri, korkuları ve kendini bulması anlatılır.  “Parque via” ( Yöetmen: Enrique Rivero)  Zengin bir kadının uzun zamandır satışta olan villasının bakımını yapan ve orada yaşayan Beto’nun hayatında evin satılmasının yarattığı değişiklikleri işler.  

Aile sevgisi, arayış, kendini bulma işlenen konulara diğer örnek. “The Shaft / Dixia de tiankong” (Yönetmen: Zhang Chi) Batı Çin’de maden işcisi olarak çalışan bir aileyi –baba, kızı ve oğlu- ayrı ayrı inceleyerek geçirdikleri duygusal değişikleri ve kararlarını, arayışlarını sonunda ;çok guzel birleştirerek  bize getirir.  “Treeless Mountain” (Yönetmen: So Yong Kim)  6 yaşındaki Jin ve küçük kardeşi Bin’in hikayesi,  Anneleri babalarını bulmak umuduyla çocukları kız kardeşine bırakır,  Kız kardeşide Jin’le Bin’i götürür anneannelerine bırakır.  Çok sade ama etkili bir anlatımla çocukların hisleri , bekleyişleri umutları seyirciye getirilmiş.  “Unmade Beds” (Yönetmen: Alexis Dos Santos)  Gerçek babasını bulmak amacıyla Londra’ya gelen Axl orada değişik çevrelerden gelmiş yeni arkadaşlar yapar.  Ve hepsinin değişik arayışları ve problemleri ile Axl’de aradığını bulma eylemi gelişir.  “Mid-August Lunch / Pranzo di ferragosto” (Yönetmen/oyuncu Gianni Di Gregorio) annesiyle yaşayan ve kirasını ödemekte zorluk çeken Giovanni, ev sahibinin ve bir arkadaşının birkaç gün için kendi annnelerinin onun  evinde kalmaları teklifini kabul eder ve umulmadik şenlik başlar. 

Seride görmeye değer bir belgesel var: “The Cove” (Yönetmen: Louie Psihoyos). Japonya’da Taiji kasabasında dünyadaki çeşitli parklara yollanmak üzere yakalanan veya yollanmayan  Yunus balıklarının hikayesi.  Acı sonları….. 

MoMA ve Walter Reade Theater’da gösterilen filmler icin fazla bilgi 

http://www.filmlinc.com/ndnf/ndnf.html 

linkinden alınabilir. 

 

H. Nazan Işık
hnazaisik@turkishny.com