altH. Nazan Işık – New York

New York’un en saygı değer film festivali olan New York Film Festival (NYFF) Alain Resnais’nin filmi "Wild Grass / Les herbes folles " ile 25 Eylülde başladı. 11 Kasıma kadar sürecek olan 17 günlük festivalde bu yıl 17 ülkeden 29 film gösteriliyor..

87 yaşındaki ünlü Fransız film yönetmeni Alain Resnais (Night and Fog / Nuit et brouillard (1955), Hiroshima mon amour (1959), Last Year at Marienbad / L’année derniére à Marienbad (1961), NYFF’ne hiç yabancı değil. Festivalin kuruluşundan bu yana 10 tane filmi gösterilen yönetmen “Muriel / Muriel ou Le temps d’un retour” filmiyle 1963 yılında 1inci NYFF’nde, bu yıl da “Wild Grass”ile 47inci NYFF’nde yer alıyor.

alt

Foto: Christophe Jeauffroy, © 2008, F Comme Film, Courtesy of Sony Pictures Classics

Soldan sağa; André Dussollier (Georges Palet rolünde) ve Mathieu Amalric( Bernard de Bordeaux rolünde) Alain Resnais’in filmi “Wild Grass”den bir sahnede.

Christian Gailly’nin romanı The Incident’a dayanan”Wild Grass”, alış veriş yaparken el cantası çalınan dişcı ve pilot Marguerite (Sabine Azéma),ile Marguerite ‘nin cüzdanını bulan evli, 2 cocuk sahibi ve uçak/pilot la ilgili tarihi bilen Georges (André Dussollier) arasındaki ilişkiyi anlatır. Kara mizah/ komedi/ drama unsurlarını taşıyan eğlendirici film (Azéma, Dussollier’in yanısıra Mathieu Amalric ( komik polis rolünde) festivalin açılışı icin iyi bir seçim. Sony Pictures Classics gelecek baharda filmi piyasaya çıkaracak.

NYFF,’nin film seçme komitesi ( program directorü Richard Peña ve film kritikleri J. Hoberman, Scott Foundas, Melissa Anderson and Dennis Lim.) bu yıl Festivalin kapanış filmi olarak Pedro Almodóvar’ın “Broken Embraces / Los abrazos rotos” filmini seçmiş Pedro Almodóvar’da Festivale hiç yabancı değil. Hatta NYFF’nin en gözde yönetmenlerinden biri demek çok iddialı bir laf olmasa gerek,. 1988 New York Film festival’de “Women on the Verge of a Nervous Breakdown” filmiyle tanıtılan yönetmen, bu yıl 2009 NYFF nin kapanışına seçilen filmi ile 8 inci kez festivale secilmiş oluyor. Broken Embraces / Los abrazos rotos”da Sony Pictures Classics tarafından release ediliyor.

Festivalde çeşitli konuları inceleyen belgeseller var:Çinli yönetmen Zhao Dayong’un 3 saatlik belgeseli “Ghost Town”( “Frei Cheng”), Cinde küçük bir kasabada yaşayan insanların günlük yaşamlarını sade bir dille anlatan,.seyircinin merakını yükseltecek birfilm; Eger film meraklısı iseniz ve Fransiz yönetmeni Henri-Georges Clouzot ( “The Wages of Fear”(1953), “Diabolique”(1954)’un Romy Schneider’in oynadığı son filmi “Inferno”yu neden bitiremediğini öğrenmek isterseniz Serge Bromberg'ün belgeseli Henri-Georges Clouzot's Inferno” muhakkak görülmesi gereken bir film. Ilisa Barbash ve LucienCastaing-Taylor’un belgeseki “Sweetgrass” Amerika gibi gelişmiş bir ülkede hala var olan eski model koyun çobanını konu alan bir film.

Festivalin ilk yarısında yer alan filmler içinde Romanyalı yönetmen Corneliu Porumboiu ‘nun filmi “Police, Adjective” , Israil’li Samuel Maoz’un “Lebanon”, Italyan Marco Bellocchio’nun “Vincere”, Alman yönetmen Maren Ade’nin “Everyone Else” ya mizahı, ya zengin görüntüsü, ya ictenliği ile ilgi ceken filmler araslında.

NYFF 3 senelik inşaat çalışmalarından sonra nihayet eski evi Alice Tully Hall’a geri geldi.

Fazla bilgi icin NYFF sitesi:

http://www.filmlinc.com/nyff/nyff.html

H. Nazan Işık
hnazaisik@turkishny.com