altH. Nazan Işık – New York

The Film Society of Lincoln Center tarafından yıllık düzenlenen Latinbeat Film Festivali 9 Eylül, Çarşamba günü başladı.  24 Eylule kadar devam edecek festivalde bu yıl, 7 Latin Amerika ülkelerinden onbiri kadın yönetmenler tarafından yapılmış 21 film gösteriliyor.

Fetival ayrıca ölümünüm 25 inci yıldönümünde roman ve kısa hikayeleriyle tanınan Arjantinli yazar Julio Cortázar’ı da yedi filmle anıyor.  Eserlerinin çoğunu 1951 den sonra yerleştiği Fransa’da yazan Cortázar (1914-1984) 20 inci yüzyılın en etkili yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Seride yazarı anlatan belgesellerin yanısıra yazarın kısa hikayesi “Las Babas de Diablo’ dan kaynaklanarak yapılan ünlü yönetmen Michelangelo Antonioni’nin unutulmaz filmi “Blow Up” da gösterilen 7 filmden birisi.

alt

Blow-Up

Vanessa Redgrave ve David Hemmings’in oynadığı “Blow Up”, 1960 larda Londra’da geçer.  Bir moda fotografcısı parkta çektiği resimleri büyütünce bir cinayeti

belgelediğine inanır…

Festivalde seçilen filmler arasında ödül kazanan filmler de var: Claudia Llosa’nın filmi

The Milk of Sorrow 2009 Berlin Film Festivalinde en iyi film ödülü  Golden Bear ödülünü almıştı,  Ayrıca 2009 New Directors/ New Films festivalinde gösterilmişti.  Andrés Wood’un filmi The Good Life.da Ispanya’da “En Íyi Íspanyolca Yabancı Film” dalında  2008 Goya  ödülünü almıştı.

Bu sene 12inci yılını kulayan Latinbeat açılışını. Meksika’lı yönetmen Mariana Chenillo' nun 2008 filmi Nora’s Will ile yaptı. Açılış gününde yer alan ikinci filmde Arjantin’li yönetmen Hernán A. Goldfrid' in filmi Music on Hold idi.

24 Eylüle kadar festival  Walter Reade Theater, (165 West 65th Street,) da gösterilmektedir.

http://filmlinc.com/wrt/onsale/latinbeat09.html

sitesinden daha fazla bilgi alınabilir.

 

 

 

H. Nazan Işık
hnazaisik@turkishny.com