H. Nazan :Işık / New York

“Iğfal” konu olunca eski töreler kanun olarak kabul edilip “namus cinayeti” uygulanmalı mı?

                                                                                                                                      First Run Features

Soldan sağa Talat Bulut(Irfan). Özgü Namal (Meryem) ve Murat Han (Cemal) rolünde Abdullah Oğuz’un filmi “Bliss”’In bir sahnesind

Kuş seslerinin duyulduğu, sakin bir gölün dinlendirici manzarası ile açılan sahne pan ederek seyirciyi göl kenarında baygın ve iğfal edilmiş olarak yatan 17 yaşındaki Meryem ile tanıştırır.  Bir çoban bulur Meryem’i ve köye getirir.  Ailesi, ne olduğunu ve kimin yaptığını söylemesi için Meryem’i zorlasalarda, ikna etmeye çalışsalarda Meryem konuşmamayı tercih eder.

Köyün ağası olan amcası Ali Rıza ve babası Tahsin tarafından karar verilir ve törelere uyarak Meryem’in cezası “namus cinayeti” olarak saptanır.  Önce kendini öldürmesi önerilir ve bir halat getirilir kendini asması icin.  Meryem son anda vazgeçer.  Bunun üzerine aile Meryem’in ve kendi namuslarını kendileri temizlemeye karar verirler.  Kim yapsın? kim yapsın?  Askerden gelen amcasının oğlu Cemal’e karar verilir.  Cemal Meryem’i Istanbul’a götürecek ve yolda o’nu trenden atacak.  Zaten nufusa bile kaydı yapılmamış Meryem’i öldürmek çok problem olmasa gerek…

Yolculuk başlar.  Böylece film de başlar:  Cemal babasına verdiği sözü ve yüklendiği görevi bir kaç kez yerine getirmek ister ama, kendisinin de törelere karşı olduğunu farkeder. Üstelik Meryem’in suçlu olduğundan da emin değildir.  Seyehatleri sırasında Irfan ile tanışırlar.  , Amerika’da doktora yapmış, Turkiye’de profesör olan yat sahibi Írfan onlara yatında iş verir.

Hayat içindeki seyehatlerini simgeleyen yat yolculuğu sırasında herkes bir arayış ve buluş aşamasındadır.  Kendisinden çok zengin olan karısını terketmiş olan Irfan sakin, temiz, yalansız bir dünya arayışındadır.  Meryem ve Cemal kendilerini bulma arayışındadırlar….

“Mutluluk” adlı romanı ile Zülfü Livaneli ve aynı romanı  perdeye adapte eden yönetmen Abdullah Oğuz yıllardır bilinen “töre” lerin gücü konusuna  yeni bir yüz vermişler. 

Abdullah Oğuz’un anlatım tarzı, Oyuncuların –özellikle Murat Han ve Özgü Namal’in – başarılı oyunları, Görünyü yönetmeni Mirsad Heroviç’in güzel görüntüleri ve Zülfü Livaneli’nin müziği ile kaçırılmaması gereken bir film.

BLISS (2007)

Yönetmen ve yapımcı: Abdullah Oğuz, Zülfü  Livaneli’nin romanı “Mutluluk” a dayanarak Senaryo: Kubilay Tunçer, Elif Ayan, Abdullah Oğuz, Görüntü Yönetmeni: Mirsad Heroviç, Kurgu: Levent Çelebi – LewQ, Abdullah Oğuz. Müzik: Zülfü Livaneli

Oyuncular: Murat Han (Cemal), Özgü Namal (Meryem), Talat Bulut (Irfan),Mustafa Avkıran (Ali Rıza), Emin Gürsoy (Tahsin),

First Run Features release, 105 dakika, Ingilizce altyazı ile Türkçe olan film Cinema Village ‘de (22 East 12th Street) 7 Ağustos Cuma günü vizyona girdi.

 

H. Nazan Işık
hnazaisik@turkishny.com