Daha önce söz verdiğimiz gibi Kariyer Uzmanları Nasıl Çalışır? yazı dizimizin ikinci bölümünü sunuyoruz.

6)            Mülakata Karar Verme:

En son adayı aramaya karar vermede kalmıştık. Öz geçmiş üzerinden ilgisini çektiğiniz Kariyer Uzmanı sizi arayıp telefonda daha fazla bilgi aldıktan sonra sizi mülakata davet eder. Telefonda genelde işin çerçevesi ana hatları ile anlatılır ve her iki taraf için de uygun bir iş anlaşması olup olmayacağına bakılır. Temel konular üzerinde fikir birliğine varılıp varılmayacağı görüşülür. Bu temel konular genelde, unvan, ücret, lokasyon gibi işin detayına inmeyen ama ön eleme için çok önemlilik arz eden konulardır. Bu hususlarda mutabakata varılıyorsa  Kariyer Uzmanı, adayı yüz yüze görüşme için davet eder. İlk görüşme direkt Kariyer Uzmanı ile olabileceği gibi, ise alacak olan yönetici ve diğer yöneticiler ile de olabilir. O nedenle eğer bir mülakata çağrıldıysanız mutlaka kimlerle görüşeceğinizi önceden sormanızda fayda var.

Detaylı mülakatlarda önceden görüşeceğiniz kişilerin isimleri, unvanları, her biriyle ne kadar süre ile görüşeceğiniz bildirilir. Eğer bu size söylenmezse sizin sormanızda bir sakınca yoktur. görüşmelere başlamadan önce bir işe Başvuru Formu doldurup doldurmayacağınızı da sorabilirsiniz eğer onlar size önceden söylemezlerse. Çünkü eğer bir form doldurulacaksa ona göre en azından yarım saat önceden orada olmanızda fayda vardır. Her halükarda en azından on beş dakika önce görüşme yerine varmanız gerekir. Asla geç kalmayın!! Eğer herhangi bir sebepten dolayı gecikecekseniz mutlaka telefonla önceden haber verin. Trafik vb engelleri göz önüne alarak evden mutlaka çıkmanız gereken saatten en azından yarım saat önce çıkın. Hatta bazı adaylar önemli iş görüşmelerine gitmeden bir iki gün önce görüşmeye gidecekleri yere gidip sadece yolu anlamaya ve trafik durumunu kestirmeye çalışıyorlar. Hem önceden gidip bir iş yerini görmek, Hem önceden gidip bir iş yerini görmek, görüşme gününde gittiğinizde karşılaşabileceğiniz sürprizleri de ortadan kaldırır, mesela çok güzel bir bina veya çok küçük bir isletme vb.

7)            İşe Almaya Karar Verme:

Mülakatlardan sonra Kariyer Uzmanının görevi ise alacak olan yönetici veya yöneticiler ile görüşüp kararlarını sormaktır. Bir yöneticiyle mülakat yapılacağı gibi, adayın iki üç kere aynı iş için, farklı yöneticilerle görüşmek üzere çağrıldığı da yaygındır. Kariyer Uzmanı her adayla ilgili, yöneticilerin görüşlerini aldıktan sonra bir değerlendirme yapar ve en çok beğenilen adayları, ikinci bir değerlendirme için tekrar yöneticilere sunar. Genelde son elemeye kalanlar niteliklerine göre ilk sıradaki 2 veya 3 adaydır. Daha fazlasının olması süreci uzatır. Son değerlendirme için Kariyer Uzmanından kendi görüşlerini de katarak bir karşılaştırma yapması istenir. Biz buna Matrix Chart diyoruz. Matrix Chart’larda (Matriks Tablo) adayların birbirlerine olan üstünlükleri ve zayıf yanları karşılaştırılır. Burada baz alınan konular, tecrübe, eğitim, yabancı dil bilgisi, bilgisayar bilgisi vb işin gerektireceği her türlü özellik olabilir. 

Bütün bu karşılaştırma ve değerlendirmelerden sonra işe alınacak aday belirlenir ve Kariyer Uzmanı adayı arayarak kararı bildirir. Aynı zamanda önerilecek teklifi de sözlü olarak telefonda bildirir. Eğer aday teklifi sözlü olarak kabul ederse teklif yazılı olarak kendisine tekrar sunulur.

Şirket politikalarına göre yazılı teklifin kabul edilmesi ile beraber Background Check yapılabileceği gibi, teklifin kabulü Background Check’in problemsiz çıkmasına da endekslenebilir (Background Check’i Öz geçmiş Kontrolü olarak da tercüme edebiliriz). Her halükarda background check’de bir problem çıkması durumunda iş teklifi geçersizdir. İşin niteliğine göre Background Check’in yanında sağlık testi de istenebilir. Firma politikasına göre sadece referans kontrolü ile de yetinilebilinir. 

bütün bu prosesler Kariyer Uzmanı denetiminde yürütülebileceği gibi firmanın ilgili yetkilileri tarafından da yürütülebilinir. Ancak Background Check’in yapılabilmesi için gerekli lisansların alınması gerektiğinden bu isi yetkili taşeron (outsource) firmalar yaparlar. Ayni şekilde sağlık kontrolünün de bu konuda yetkili birimlerce yapılması gerekmektedir.

Tüm bu test ve kontrollerden gecen aday, firma teklifini de kabul ettiği takdirde ise baslar. 

8)            Adayla iletişimde Kalma:

Kariyer Uzmanı ise alınmayan diğer adaylara geri bildirimde bulunur ve kısaca nedenlerini anlatmaya çalışır Yalnız günümüzde firmalar ise alınmayan adaylara çok fazla geri donmuyorlar. Adaylardan bu konuda şikayetler duymaktayız Bunun en başlıca sebebi ekonominin dengede olmamasıdır çünkü firmalar her an karar değiştirebileceklerini düşünerek ellerindeki aday potansiyelini tamamen diskalifiye etmek istemiyorlar. O nedenle olumlu veya olumsuz yanıt vermekten kaçınıyorlar Eğer bir ise başvurduysanız ve en fazla üç hafta içerisinde size olumlu veya olumsuz bir geri bildirimde bulunulmadıysa, şirketi veya Kariyer uzmanını arayıp bilgi almaktan çekinmeyin. Sizinle her detayı paylaşmasalar bile alabileceğiniz her türlü geri bildirim size çok faydalı olacaktır.

Kariyer Uzmanları, şirketlere nazaran adaylarla daha fazla iletişimde kalmayı tercih ederler çünkü ileride başka işler için de aynı adaylarla çalışma imkanı çıkabilecektir. Bu nedenle sizin de başvurduğunuz iş ile ilgili olumlu gelişmeler olmasa bile Kariyer Uzmanı ile iletişimde kalmanızda fayda vardır çünkü ilerde eline ne gibi fırsatların geçebileceğini bilemezsiniz. Size çok uygun bir iş için her zaman sizi arayabilir.

Bol kazançlı günler dilerim. Bize yazmayı unutmayın.

Sevgiler,

Esra Öziskender

esra@hrlinkconsulting.com

İŞ İLANI

Türkiye'nin önde gelen metal üreticilerinden biri olan müşterimiz, New York eyaletinde açmış bulunduğu üretim fabrikası için aşağıdaki niteliklerdeki elemanları aramaktadır:

TEKNİSYENLER

- Elektrik    -Elektronik   - Mekanik  &

FORKLİFT OPERATÖRÜ    (Amerika'dan Sertifikalı)

Teknisyenlerin alanlarına göre "pc", "plc" tecrübesi, sanayi elektriği ve tesisat elektriği bilgisi, iş makinalari bilgisi, teknik emniyet bilgisi, "pneumatic" ve "hydroulic" bilgisi, sanayi elektronik bilgisi, en az iki yıl imalat tecrübelerinin olması, endüstri meslek lisesi mezunu olmaları veya en az iki yıllık teknik yüksek okul bitirmeleri gerekmektedir.

İşyeri New York eyaletinin kuzeyindedir. İlk etapta yeşil kartı olan veya vatandaş adaylarla ilgilenilecektir.

İlgilenenlerin öz geçmişlerini email veya faksla bize iletmeleri rica olunur. Bütün başvurular gizli tutulacak ve tüm ilgilenenlere geri dönülecektir.

 

Esra Öziskender

HRLink Consulting Inc.

Tel: 845-675-7853

Fax: 845-675-7854

E-mail: jobs@hrlinkconsulting.com

www.hrlinkconsulting.com