Merhaba Arkadaşlar,

İşsizliğin doruk noktasına ulaştığı şu günlerde iş bulmanın bir başka alternatifi de evden çalışmak. Ayrıca işsizlik oranından bağımsız olarak evden çalışmayı tercih eden birçok iş arayan da bulunmakta. En büyük sebep esnek çalışma saatleri, bir ofise bağlı kalmama, yol masrafından tasarruf etme, çocuklu ev hanımları için çalışma saatlerini düzenleyip çocuklarıyla daha fazla vakit geçirebilme olanağı  öğrenciler için hem okuyup hem gelir elde etme aracı, part-time (yarı-zamanlı) çalışanlar için de gelirlerini yükseltme olanağı sağlamasıdır.

Evden çalışmaya en çok talep olan işleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

1)  İlan Pazarlama Acentaları

İlan pazarlama acentaları her türlü medya için ilan veren kişi ve kuruluşları bulmakla yükümlüdür. Bu ilanlar yazılı medya için hazırlanmış olabileceği gibi radyo, internet, billboard, televizyon veya bugünlerde New York sokaklarında sıkça gördüğümüz bisikletli ilancılar için de olabilir. Siz bu ilanları oturduğunuz yerden pazarlayan kişi olacaksınız. Yapılan bir araştırmaya göre 2016 yılına kadar bu alanda 35 bin adet yeni iş sahası açılması öngörülmüştür.

2)  Sekreter / Asistanlar

“Administratıve Asistant” dediğimiz sekreterlik veya asistanlık, evden çalışılan işler arasında yükselen bir trende sahiptir. Artık Asistan deyince insanların aklına bir masanın başında oturan ve şirkete gelenleri karşılayan kişi gelmiyor. Son yıllarda artık bir çok şirket “virtüal” yanı görünmez olmaya başladı. New York’ta böyle bir “virtüal office”i aylık $90’dan başlayan fiyatlarla kiralayabilirsiniz. Bu durumda sadece adresi kiralamış oluyorsunuz ve bir de size gelen postaları alıyorlar, ek hizmetler isterseniz onlar da ayrıca ücrete tabi mesela tele-sekreter hizmeti, bir asistana mesaj bırakma, konferans odalarını kullanma vb. Virtual Office’i yanı görünmez ofisi ne kadar çok kullanıyorsanız o oranda bir ödeme yapıp kiralamanız mümkün. Lokasyon ve verilecek hizmetlere göre aylık ödemeniz $500 ve üstüne kadar çıkabiliyor. Özellikle Manhattan’da normal bir ofis kirasını düşünecek olursak bu rakamlar çok düşük kalıyor tabiki. Ama sonuçta bu hizmetin en büyük faydası işinize daha profesyonel bir görünüş kazandırmak, daha merkezi bir yerde ofisiniz olduğu izlenimini vermek ve gerektiği zaman bu ofislerin konferans odalarını kullanabilmek. İşte evden çalışan sekreterler de bu şirketlerin bütün yazışma ve telefon görüşmelerini evden hallediyor, randevuları ayarlıyor, müşterilerle görüşmeleri yapıyor, yanı gerçek bir sekreter gibi ama evden çalışıyor.

3) Bilgisayar Mühendisleri

2016 yılına kadar 324 bin yeni işin bu alanda açılacağı öngörülmektedir. Bilgisayar mühendisleri zamanlarının bir çoğunu yeni software tekniklerini dizyan, etme, geliştirme, test etme ve yeni gelişmeleri takip etmekle geçiriyorlar. Evden başka bir firmaya yardımcı olabileceğiniz gibi kendi işinizi de kurabilirsiniz.

4) Mahkeme Raportörleri

Mahkeme Raportörleri çoğu zaman freelance yanı evden çalışırlar. Mahkeme kararlarını yazıya dökerler, toplantı , seminer ve basın bültenlerini hazırlarlar.

5) Müşteri Temsilcileri

Özellikle tanımadığımız hedef kitlelerin rastgele aranması gibi nitelendirebileceğimiz ve soğuk arama olarak tercüme edebileceğimiz Cold Calling’in çok yaygınlaştığı şu günlerde evden çalışan müşteri temsilcilerinin de işleri yoğunlaştı. Bu alanda hepinizin de bildiği gibi Amerika’dan yurt dışına açılma daha çok yaygın, kredi kartı şirketinizi aradığınız zaman Hindistan’daki bir temsilci size cevap verebiliyor. Ama gene de özellikle düşük ekonomilerde satış ve pazarlamayı hızlandırmak için her zaman evden çalışan müşteri temsilcilerine ihtiyaç oluyor. Şu anda 2.2 milyon olan müşteri temsilcisi sayısının 2016 yılına kadar 2.7 milyona çıkması bekleniyor.

6)  Toplantı Organizatörleri

Herhangi bir toplantıyı düzenlemek için maaşlı ve sürekli eleman bulundurmak artık firmalar için çok pahalı olmaya başladı. O nedenle freelance çalışan toplantı organizatörlerini tercih ediyorlar. Toplantı organizatörü olarak toplantının yapılacağı yerin doğru seçimi, gerekli alet ve eşyaların kiralanması, bulunması, misafir konuşmacıların ayarlanması, katılımcıların belirlenip davetiyelerin gönderilmesi vb tüm detaylarla ilgileniyor ve toplantının veya etkinliğin en başarılı bir şekilde geçmesine çalışıyorlar. Çok rahatlıkla evden başlatıp yürütebileceğiniz bir iş.

7) Hukuk Asistanları

“Paralegals” dediğimiz avukat veya hukukçu asistanları diğer tüm asistanlık görevi yanında biraz hukuk bilgisi veya deneyimi de taşıdıklarından serbest çalışan avukat ve hukukçulara çok yardımcı olabilmektedirler ve bu alanda her zaman talep vardır. Rahatlıkla evden yapılabilecek bir is.

8) Pazar Araştırmacıları

Pazar araştırmacıları için %20 bir iş olanağı artışı öngörülmektedir gelecek yıllarda. Düşük ekonomilerde şirketler gelirlerini artırmak için satış ve pazarlamaya yöneldiklerinden en kuvvetli medyaya ulaşma bakımından Pazar Araştırmacılarının önemi çok artıyor.

9) E-Bay Satıcıları

Günümüzde artan bir trend de internet üzerinden satış yapmak. İnsanlar bu konuda tüm yaratıcılıklarını kullanıp temasa geçtikleri kişi ve kuruluşların ürün, hizmet ve malzemelerini internet üzerinden komisyon usulüyle satışa sunuyorlar. Bu konuda internette çok fazla kaynak bulabilirsiniz, bu ise nasıl başlanıp başarılı olunacağına dair.

10) Finans Danışmanları

Yatırımlarını nereye yapacağına karar vermek, üniversite kredilerini kontrol etmek veya emekliliklerini güvence altına alabilmek gibi değişik nedenlerle bir çok insan günümüzde Finans Danışmanları ile çalışma gereği duyuyor. 2016 yılına kadar bu alanda %41 artış bekleniyor.

Kariyer Uzmanları Nasıl Çalışır – Devam edecek…

İki türlü Kariyer Uzmanı vardır, biri maaşlı olarak bir firmaya çalışır eleman statüsünde, diğeri de freelance kendi adına çalışır. Freelance çalışan Kariyer Uzmanları kendi müşterilerini kendileri bulurlar ve komisyon usulü çalışırlar. Biliyorsunuz geçen yazımızda Kariyer Uzmanlarının nasıl çalıştığına değinmiştik, ikinci bölümü de yakında yayınlayacağız böylece bu alana ilgi duyan arkadaşlar yazılarımızı takip ederlerse geniş bilgi alma imkanına kavuşacaklar. Ayrıca iş ararken Kariyer Uzmanlarının nasıl çalıştığını bilmeleri onlara iş arama taktiklerinde çok yardımcı olacaktır.

Her zamanki gibi huzurlu, sağlıklı, neşeli ve bol kazançlı günler diliyorum. Yorum, soru ve önerilerinizi bekliyorum.

Esra Oziskender. esra@hrlinkconsulting.com

İŞ İLANI

Bundan böyle her yazımızda bir açık pozisyonu da tanıtmaya çalışacağız. Aşağıda şu anda eleman arayan bir ilanımızı bulabilirsiniz. Başvuru için tüm detaylar belirtilmiştir. Bol şans.

 HRLink Consulting, Inc. 
Global Human Resources Consulting

Türkiye’nin önde gelen metal üreticilerinden biri olan müşterimiz New York eyaletinde açmış bulunduğu üretim fabrikası için aşağıdaki nitelikteki elemanı aramaktadır:

FABRİKA MÜDÜRÜ

En az dört yıllık bir üniversite mezunu iseniz, minimum 3 ila 5 yıl arasında yönetim ve üretim alanlarında iş tecrübeniz varsa ve New York eyaletinde çalışabilecekseniz lütfen bizimle temasa geçin.

Fabrika Müdürü adayların Makina Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Kimya Mühendisi veya Metalurji Mühendisi kökenli olmalari gerekmektedir.

Yeşil kartı olan veya vatandaş adaylar tercih nedenidir.

İlgilenenlerin Word.doc dosyası olarak hazırlanmış resumelerini bize iletmeleri rica olunur.

Bütün başvurular gizli tutulacak ve tüm başvurulara cevap verilecektir. İlginiz için şimdien teşekkürler. 

HRLink Consulting Inc.

Tel: 845-675-7853

Fax: 845-675-7854

E-mail: jobs@hrlinkconsulting.com

www.hrlinkconsulting.com