Hollywood'u sarsan cinsel taciz ve tecavüz iddialarının ardından ABD'li film yapımcısı Harvey Weinstein'ın Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) üyeliği iptal edildi.

 

Tacizle suçlanan Weinstein'a Akademi hamlesi: Oscar tarihinde ikinci kez bir üye azledildi ile ilgili görsel sonucu

İlk kez New York Times gazetesinde yayınlanan cinsel taciz ve tecavüz suçlamalarının ardından işinden olan ve eşi tarafından terkedilen Weinstein'a (65) en son Akademi ödüllerinin (Oscar) belirleyicisi AMPAS da sırtını döndü.

Her yıl düzenlediği törenle Oscar'ı kazananları açıklayan AMPAS, hakkında cinsel taciz ve tecavüz iddiaları olan ünlü film yapımcısı Weinstein'ı üyelikten çıkardı.

ÜYELİKTEN AZLEDİLEN İLK İSİM: CARIDI

Daha önce erkek sinema oyuncusu Carmine Caridi, 2004 yılında, gizli kalması gereken bir filmin ön izleme videolarını online olarak arkadaşıyla paylaşmasının ardından filmin internet üzerinde yayılanması yüzünden üyelikten azledilmişti. Üyeliği iptal edilen Weinstein'ın filmleri 300'den fazla Oscar adayı olurken, 81 kez bu ödülü kazanmıştı.

LEGION D'HONNEUR ÖDÜLÜ DE ELİNDEN ALINABİLİR

Bu arada Weinstein'ın sahibi olduğu, Fransa'nın en prestijli ödüllerinden biri olan Legion d'Honneur (Lejyon Denör) ödülünün iptalinin de söz konusu olduğu ve bu konudaki kararın yakında verileceği aktarıldı.

Weinstein’a taciz suçlamaları artıyor: Bütün gece bana et parçasıymışım gibi baktı
Aralarında Hollywood'un ünlü kadın sinema oyuncuları Gwyneth Paltrow, Rose McGowan, Angelina Jolie ve Ashley Judd'un da olduğu birçok kadın, Weinstein'ın kendilerine uygunsuz davranışlarda bulunduğu yönünde açıklamalarının ardından, İngiliz sinema oyuncusu Lysette Anthony da 1980'li yıllarda Weinstein'ın cinsel saldırısına maruz kaldığını ileri sürdü.

Weinstein'a hakkındaki iddialar nedeniyle ABD'de açılan soruşturmanın ardından, İngiltere'de de iddialarla ilgili soruşturma başlatıldı.

Eva Green