Veda etmeye hazırlandığımız 2009 yılında, hayata veda eden dünyaca tanınmış kişilerin listesi şöyle;


27 OCAK
- Amerikalı yazar John Updike, 76 yaşında akciğer kanserine yenik düştü. Eserlerinde genellikle cinsellik, aşk, din, küçük Amerikan kasaba ve banliyölerinde yaşam temalarını mizahi dille işleyen Updike, iki Pulitzer ödülü sahibiydi. Çok sayıda roman, deneme, eleştiri, çocuk romanı ve şiir yazan Updike'ın tanınmış eserleri arasında, "Rabbit" ve "Bech" serileri yer alıyor.

6 ŞUBAT
- Amerikalı aktör James Whitmore, 87 yaşında akciğer kanserinden öldü. Harry Truman, Will Rogers ve Theodore Roosevelt hakkındaki tek kişilik şovlarıyla ün kazanan karakter oyuncusu Whitmore, tiyatro, sinema ve televizyonda sergilediği performansla Tony ve Emmy ödülleri kazanmış, Oscar'a da aday gösterilmişti.

11 ŞUBAT
- Diyaliz makinesinin mucidi Dr. Willem J. Kolff, 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hollandalı doktor, hastanın böbreklerinde kanı üreden arındıran diyaliz makinesiyle, böbrekleri iflas etmeye yüz tutmuş hastaların yüzde 90'lık ölüm riskini tersine çevirerek, milyonlarca kişinin hayatını kurtardı.

28 MART
- "Çağrı" ve "Doktor Jivago" gibi filmlerin müziklerine imza atan Fransız besteci Maurice Jarre, 84 yaşında kansere yenik düştü. yaptığı film müzikleriyle 3 kez Oscar ödülü kazanan Jarre; John Frankenheimer, Alfred Hitchcock, John Huston, Luchino Visconti, Peter Weir ve Mustafa Akkad gibi yönetmenlerin filmlerinin müziklerine imza attı. 3 çocuğu olan Jarre, son olarak Berlin Festivalinde müzik yaşamındaki başarıları nedeniyle Altın Ayı ödülüne layık görüldü.

25 NİSAN
- "Altın Kızlar" dizisinin Dorothy'si Bea Arthur, 86 yaşında kanserden öldü. Arthur, "Altın Kızlar"la Emmy, "Mame" müzikaliyle Tony ödüllerine layık görüldü.

31 MAYIS
- Dünyanın en büyük deniz felaketlerinden biri olan Titanik faciasından kurtulan şanslı kişilerden Millvina Dean, 97 yaşında hayata veda etti. Tasarlanmış en görkemli gemilerden biri olarak bilinen Titanik yolcu gemisi, 1912 yılında batmıştı. Dean, sadece 9 aylıkken annesi tarafından bir torbaya konulmuş, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte faciadan kurtarılmıştı.

4 HAZİRAN
- "Kung Fu" dizisiyle ünlenen Amerikalı oyuncu David Carradine, Tayland'ın başkenti Bangkok'taki lüks bir otelin odasında ölü bulundu. Hayata 72 yaşında veda eden Carradine'nın cesedinin, odasındaki elbise dolabında çıplak ve asılmış halde bulunduğu açıklandı. Son olarak iki bölümden oluşan "Kill Bill" filmleriyle tekrar adını duyuran aktör, Martin Scorsese, Ingmar Bergman ve Hal Ashby gibi yönetmenlerin yönettiği 100'den fazla filmde rol aldı. 5 kez evlenen ve 4 eşinden boşanan Carradine, 2004'te evlendiği Annie Bierman ile birlikteydi.

8 HAZİRAN
- Afrika'nın batısındaki Gabon Cumhuriyetini 40 yılı aşkın bir süre yöneten Ömer Bongo Ondimba, 73 yaşındayken öldü. Albert-Bernard Bongo adıyla Katolik olarak vaftiz edilmiş ve 1973 yılında İslamiyet'i seçtikten sonra Ömer adını alan, Gabon'un eski ve uzun süreli Cumhurbaşkanı, Fransa'yla olan tartışmalı ilişkileri ve rüşvet suçlamalarından dolayı çok eleştiri almıştı. Genç ve petrol üreten bir ülke olan Gabon, Ömer Bongo yönetiminde birçok Müslüman petrol üreticisi ülkeyle diplomatik ilişki kurmuştu.

23 HAZİRAN
- Alman koreograf ve dansçı Pina Bausch, 68 yaşında kanserden yaşamını yitirdi. Modern dans ile tiyatroyu birleştiren Pina Bausch, modern Alman dansının öncülerinden sayılıyor ve dünyaca tanınıyor.

25 HAZİRAN
- "Pop müziğinin kralı" olarak nitelenen Amerikalı sanatçı Michael Jackson, ABD'nin Los Angeles kentindeki evinde hayata gözlerini yumdu. 50 yaşındayken ölen Michael Jackson'ın, Londra'da vereceği konserlerin yoğun programı için formuna kavuşmak amacıyla bazı ilaçlar aldığı ve bu ilaçların karışımının, sanatçının ölümüne neden olduğu iddia edildi. Jackson'un doktoru Conrad Murray, sanatçıya aşırı dozda ilaç vermekle suçlandı. Michael Jackson, 2005'te 13 yaşındaki bir çocuğu taciz ettiği iddiasıyla hakkında açılan ve çok ses getiren davada, kendisine yöneltilen suçlamaların tümünden beraat etmişti.
- 70'li yılların en çok seyredilen televizyon dizilerinden "Charlie'nin Melekleri"nin sarışın yıldızı Farrah Fawcett, 62 yaşında Los Angeles'teki hastanede mücadele ettiği bağırsak kanserine yenik düştü.

1 TEMMUZ
- Sırp asıllı Amerikalı oyuncu Karl Malden, Los Angeles'taki evinde uykudayken 97 yaşında öldü. Oscar ve Emmy ödüllü aktör, başrollerini Michael Douglas ile paylaştığı "San Francisco Sokakları" adlı diziyle tanınmaya başlamıştı. Malten, "A Streetcar Named Desire" ve "On the Waterfront" gibi birçok filmde rol almıştı.

6 TEMMUZ
- ABD'nin eski savunma bakanlarından Robert McNamara, başkent Washington'daki evinde uykudayken 93 yaşında yaşamını yitirdi. Vietnam savaşının beyinlerinden biri olan McNamara; Kennedy ve Johnson'ın başkanlık dönemlerinde 1961'den 1968'e dek görev yapmış, "şahinler" kanadında yer almış ve güç kullanımından yana bir çizgi takip etmişti.

19 TEMMUZ
- "Angela'nın Külleri" adlı romanın yazarı Frank McCourt öldü. Pulitzer ödüllü İrlandalı yazar, 78 yaşında bir tür deri kanseri olan melanoma bağlı olarak gelişen menenjit hastalığına yenik düştü. ABD'de doğan, ancak 1930'lardaki ekonomik buhran yüzünden ailesiyle birlikte İrlanda'ya geri dönmek zorunda kalan 7 kardeşin en küçüğü olan McCourt, 27 ülkede dört milyondan fazla satan ve 17 dile çevrilen kitabıyla birçok ödül kazanmıştı.

26 TEMMUZ
- Amerikalı koreograf Merce Cunningham hayatını kaybetti. 90 yaşında hayata gözlerini yuman Cunningham, görsel ve sahne sanatlarına getirdiği yeni yaklaşımla 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri kabul ediliyordu. 1953 yılında New York'ta "Merce Cunningham Dance Company" adlı dans okulunu kuran Cunningham, 60 yıllık dans kariyerinin ardından geride, modern dansta kullanılan temel tekniklerden biri olan "Cunningham"ı bıraktı.
- Modern mimarinin temsilcilerinden Charles Gwathmey 71 yaşında öldü. Yapıtlarıyla New York'a farklı ve modern bir görünüm kazandıran Gwathwey, "New York Beşlisi" olarak anılan mimarlar ekibinin üyelerindendi.

13 AĞUSTOS
- Gitar virtiozu Les Paul, 94 yaşında hayata veda etti. Çok kanallı kayıt sistemini geliştiren, elektro gitarın gelişimine büyük katkıda bulunan ve bir dönem rock müziğine damgasını vuran Paul, 30'lu yaşlarında, tarzı sayesinde Nat King Cole ve Louis Armstrong gibi müzisyenlerle çalışma fırsatı bulmuştu. Les Paul'ün çaldığı ve Bing Crosby'nin seslendirdiği "It's Been a Long, Long Time" adlı parça, 1945 yılında bir numaraya yükselmişti.

18 AĞUSTOS
- Güney Kore'nin eski devlet başkanlarından, Nobel Barış Ödülü sahibi Kim Dae-jung öldü. 85 yaşında kalp yetmezliğinden hayata gözlerini yuman Kim, 2000 yılında devlet başkanı olduğu sırada, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-il ile bir araya gelerek, 1950-1953 yıllarında yaptıkları savaşı resmen sona erdirmeyen iki ülke arasındaki ilişkilerde soğukluğun giderilmesine yardımcı olmuş ve bu çabası sonucu Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştü.

25 AĞUSTOS
- Amerikan siyasi yaşamındaki Kennedy hanedanının en önemli isimlerinden biri olan Senatör Edward (Ted) Kennedy, 77 yaşında uzun süredir mücadele ettiği beyin tümörüne yenik düştü. ABD Başkanı Barack Obama, Ted Kennedy'yi "Amerikan rüyasının savunucusu" olarak nitelemişti. Özel hayatındaki skandallarla da anılan ve sansasyonların politik yaşamını etkilemesini engelleyemeyen Kennedy, 1969 yılında kendi kullandığı otomobilin bir köprüden geçerken devrilmesi ve araçtaki bir kadının ölmesi sonucu, fırtınalı günler geçirmiş ve bunun ardından ABD başkanı seçilememişti. Ted Kennedy, erkek kardeşleri John F. Kennedy'yi, ardından da Robert Kennedy'yi suikastlarda kaybetmişti.

12 EYLÜL
- Nobel Barış Ödülü sahibi Amerikalı tarım bilimci Norman Borlaug, Teksas'taki evinde öldü. Hayata 95 yaşında gözlerini yuman Borlaug, "Yeşil Devrim"in babası olarak biliniyordu. Borlaug, gelişmekte olan ülkelerde yüksek ürün veren buğday tohumu üretimi ve diğer tarımsal yeniliklerle ilgili çalışmalarıyla açlıkla mücadeledeki rolü nedeniyle 1970'de Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştü.

14 EYLÜL
- Amerikalı aktör Patrick Swayze, 57 yaşındayken pankreas kanserine yenik düştü. 1952'de Houston'da doğan Swayze, annesi koreograf, dansçı ve dans öğretmeni Patricia Yvonne Helen'ın okulunda dans eğitimi aldı. Greace müzikalinin Broadway versiyonunda rol alan Swayze, kariyerindeki ilk önemli adımı, 1983'de "The Outsiders" filmindeki rolüyle attı. Swayze, "Dirty Dancing", "Ghost" ve "Waking Up in Reno" filmeriyle kariyerinin doruk noktasına ulaşmıştı.

16 EYLÜL
- 1960'ların ünlü folk üçlüsü Peter-Paul-Mary'den Mary Travers, 72 yaşında yaşamını yitirdi. Irkların eşitliğini savunan ve döneminde protest müziğin öncülerinden olan topluluk, 5 kez Grammy'e layık görülmüştü. Topluluk, "If I Had a Hammer", "Where Have All the Flowers Gone" ve "Lemon Tree" şarkılarıyla biliniyor.

25 EYLÜL
- 20. yüzyılın ikinci yarısının en önemli piyanistlerinden Alicia de Larrocha, 86 yaşında Barcelona'da hayata gözlerini yumdu. Mozart, Beethoven ve Rachmaninoff'u ustalıkla çalmasıyla tanınan 1923 doğumlu Larrocha, piyanist bir anne-babanın çocuğu olarak 3 yaşında piyano çalmaya başlamış, iki yıl sonra da ilk konserini vermişti.

2 EKİM
- Polonya'nın başkenti Varşova'da kurulan Yahudi gettosunda 1943'te Nazilere karşı direnişin son komutanı Marek Edelman, 90 yaşında Varşova'da hayata veda etti. Kardiyolog olan ve komünizm karşıtlığıyla bilinen Edelman, 1989 yılında Polonya'da düzenlenen ilk demokratik seçimlerde eski sendikacı ve eski Polonya Cumhurbaşkanı Lech Walesa'nın "Dayanışma" sendikasının desteklediği listeden senatör seçilmişti.

30 EKİM
- Modern antropolojinin temellerini atan ve kendisinden sonraki araştırmacıları etkileyen Claude Levi-Strauss, 101'inci doğum gününden bir ay önce hayata gözlerini yumdu. İlkel ve modern toplumlarda özellikle mitleri ortaya çıkarmasıyla tanınan Claude Levi-Strauss'ın, 60 yıl süren mesleki yaşamı süresince kaleme aldığı eserler arasında, 1955 yılında yayımlanan ve 20'inci asrın en önemli eserlerinden biri kabul edilen "Tristes Tropiques" (Hüzünlü Dönenceler) adlı kitap yer alıyor.

AA