İsveçli eski bir mankenle evli, dünyanın en çok kazanan sporcusu Tiger Woods'un geçtiğimiz hafta ortaya çıkan çapkınlık hikayeleri, ünlü sporcunun hem kariyerini hem de gelirlerini etkiledi. Sponsor firmalar, Woods ile olan anlaşmalarını ya dondurdu ya da tamamen iptal etti....

Dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı sporcularından biri olarak gösterilen Tiger Woods'un mükemmel dünyası, geçtiğimiz hafta isminin bir çapkınlık hikayesine karışmasıyla tam anlamıyla yerle bir oldu. Küçük bir araba kazasıyla ortaya çıkan aldatma hikayesinin ardından, Woods'un çapkınlığıyla ilgili haberler bir çorap söküğü gibi ortaya çıktı. Eski manken olan eşi Elin Nordegren'i, en az 9 farklı kadınla 20 kez aldattığı ileri sürülen Woods'un zaferlerle dolu hayatı tam anlamıyla tarumar oldu... Manken Rachel Uchitel'in Tiger Woods ile ilişkisini tüm magazin dergilerine anlatması, durumu geri dönüşü olmayan bir hale getirdi. 1975 doğumlu başarılı sporcu, artan medya baskısı üzerine cuma günü "Daha iyi bir koca, baba ve insan olmak için dikkatimi toplamam gerekiyor. Bu nedenle golfü bırakarak, süresiz izne çıkacağım" dedi. Bu açıklamanın ardından, Woods'un sponsorları teker teker ünlü sporcu ile kontratlarının gözden geçirildiğini ya da bir süreliğine dondurulduğunu ilan etti.

FOTOĞRAFLARI SİLİNDİ
İlk olarak Pepsi, Tiger Woods'a özel ürettiği enerji içeceği 'Gatorade'i ürün gamından kaldırdığını açıkladı. Onu, dev telekomünikasyon şirketi AT&T izledi. Firma, Woods'un golfe süresiz olarak ara verdiğini söylemesinin ardından anlaşmayı gözden geçirdiklerini açıkladı. Gilette de kazadan 2 gün sonra, Woods'un rol aldığı reklamı gösterimden aldı. Danışmanlık şirketi 'Accenture'nin de web sitesinden golfçünün fotoğrafları silindi.


55 MİLYON DOLAR CEPTE

13 büyük sponsoru olan Tiger Woods, tüm sponsorları çekilse bile ana sponsoru Nike ile yaptığı anlaşma sayesinde yine en çok kazanan sporcular arasında yer alacak. Nike ile anlaşmasından yılda 30 milyon dolar kazanan Woods, katılacağı özel turnuvalardan da en az 25 milyon dolar alacak. Bir milyar dolarlık serveti olan 'Kaplan' lakaplı Woods'un kısa bir inziva döneminin ardından golf sahalarına çok hızlı bir şekilde dönmesi bekleniyor.


BOŞANMA DAVASI ÇOK YAKIN
İsveçli eski bir model olan Elin Nordegren, Woods'tan olan iki çocuğunun psikolojisinin bozulmaması için elinden geleni yapıyor. Ancak genç kadına yakın kaynaklar Nordegren'in çoktan boşanma davası için avukatlarıyla görüşmeye başladığını söylüyor. Şimdiden çok ciddi rakamların telaffuz edildiği dava öncesi Woods ailesi son bir kez Noel'de biraraya gelecek. İsveç'teki Noel tatilinin ardından da Amerikan basınına göre çiftin boşanma işlemleri start alacak.

BU YIL 130 MİLYON DOLAR KAZANDI

Woods, 2009'da 130 milyon dolar kazanarak 'en çok kazanan sporcu' ünvanını korudu. Kazancının en önemli kısmını sponsorluk anlaşmaları oluşturuyor.