Eylül ayı sonunda İsviçre'ye giriş yaparken tutuklanan Oscar ödüllü yönetmen Roman Polanski Bern kantonundaki dağ evinde kalmak üzere hapishaneden çıkacak.

İsviçre Ceza Mahkemesi'nin 4,5 milyon İsviçre Frangı karşılığından şartlı tahliye etmeyi kararlaştırdığı, Polanski yüksek kaçma riski bulundurduğundan Bern kantonundaki dağ evinde ev hapsinde tutulacak. Eline takılacak elektronik bir bilezik sayesinde evden ayrılıp ayrılmadığı kontrol edilecek olan Polanski, ABD'nin iade talebinin neticesini bekleyecek. Konuyla ilgili resmi açıklamayı yapan İsviçre Adalet Bakanlığı sözcüsü Folco Galli, yönetmenin mahkemenin şartlarını kabul ettiğini ve Polanski'nin Cuma günü öğleden sonra hapishaneden çıkacağını açıkladı.

Polanski olayını takip eden birçok yabancı gazeteci ise şimdiden dağ evinin bulunduğu Gstaad bölgesine doğru akın etmeye başladı. Cuma günü ünlü yönetmeni evinde bir basın ordusu karşılayacak.

Roman Polanski 1977 yılında Amerikanın Los Angeles şehrinde 13 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etmekten hüküm giymiş fakat kararın açıklanmasından kısa bir süre önce ABD'yi terk etmişti. O günden buyana hakkında tutuklama kararı bulunan yönetmen Fransa'ya sığınmıştı. Uzun yıllar Avrupa'da sinema çalışmalarını sürdüren Polonya asıllı sinemacı kendisine verilen Oscar ödülünü almaya da gidememişti.

CİHAN