Aksiyon kahramanları sıralamasında zirveye ünlü aktör Sylvester Stallone'nin canlandırdığı 'John Rambo' oturdu.

 

Beyaz perdede tek başına tüm düşmanlarını alt eden ve adeta ''tek kişilik Ordu'' gibi hareket eden aksiyon kahramanları sıralamasında zirveye ünlü aktör Sylvester Stallone'nin canlandırdığı ''John Rambo'' oturdu.

Sinema dergisi ''Empire'' tarafından, aksiyon ve bilim-kurgu filmlerinde yer alan, beyaz perdenin ''tek kişilik ordularına'' ilişkin yapılan derleme şöyle:

1- John Rambo: Bombalı okla helikopterleri havaya uçurmak, yerdeki helikoptere tankla saldırmak, takılan paraşütünün iplerini keserek burnu kanamadan yere inmek gibi aksiyonlara imza atan Rambo, ilk olarak 1982 yılında sinema perdesinde izleyiciyle tanıştı.

''İlk Kan-First Blood'' adlı filmle başlayan seride Stallone, başında kırmızı bandı, yırtık atleti, kir pas içindeki yüzü ve terli vücuduyla her daim farklı düşmanlara karşı mücadele verdi. Rambo, macerasını 1985'te ''Rambo-İlk Kan 2'' ile sürdürdü. Bu kez George P. Cosmatos'un kamera arkasına geçtiği filmde, kahraman Rambo, Vietnam'daki hapishanelerden bir ekibi kaçırmak için ter döktü. Afganistan dağlarında 1988 yılında mücadele veren Rambo, son olarak 60 yaşındayken 2008 yılında izleyici karşısına çıktı.

2- Hulk: Tanınmış oyuncu Eric Bana'nın canlandırdığı yeşil kahraman Hulk, ''İnanılmaz Hulk-Incredible Hulk'' olarak da tanınıyor. Marvel Comics şirketi bünyesinde Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan çizgi roman serisinde, Bruce Banner, asıl kişiliği zeki ve mantıklı bir bilim adamı olmasına rağmen, sinirlendiği ve heyecanlandığı zamanlarda çok kısa bir süre insan üstü bir Güce sahip olan ve aşırı duygulandığında öfke patlaması yaşayan bir dev olan Hulk'a dönüşüyordu.

3-John Matrix: Aksiyon türünün değişmez oyuncularından, California Valisi Arnold Schwarzenegger'in ''Komando-Commando'' adlı filmde canlandırdığı ''John Matrix'' karakteri listede üçüncü. Neredeyse düşmanın geldiğini kokusundan anlayan karakter, elleriyle düşmanını öldürmesi, Güney Amerikalı bir diktatörü ve tüm adamlarını alt ederek hayatlarına elleriyle son vermesi gibi özellikleriyle listedeki yerini ''bileğinin hakkıyla'' elde etti.

4- Matt Hunter: Chuck Norris tarafından ''Invasion USA'' filminde canlandırılan bu karakter de ''Soğuk Savaş'' döneminde Ruslar'a karşı Amerika'yı adeta ''tek başına koruyan'' bir kahramandı.

300 SPARTALI

5- Kral Leonidas: Tanınmış oyuncu Gerard Butler'ın ''300'' adlı filmde hayat bulan Kral Leonidas, listede ''tek kişilik Ordu'' gibi görünse de aslında yanında bir grup sadık askeriyle mücadele veriyordu. .

6- Karanlıklar LOrdu Sauron: ''Yüzüklerin Efendisi-Yüzük Kardeşliği'' filminin karakterlerinden Sauron, parmağından İsildur tarafından ''güç yüzüğünün'' alınmasıyla birlikte tamamen şekil değiştiriyor.

7- Bryan Mills: Liam Neeson'ın ''Taken'' filminde canlandırdığı Bryan Mills, kızının kaçırılmasından sonra tek kişilik bir orduya dönüşerek kiralık katillerin tamamını bularak öldürüyor.

8- Tekila: Chow Yun Fat tarafından ''Hard Boiled'' adlı filmde can bulan karakter ''Tekila'', listede yer alan kadın karakterler arasında en dişlisi.

9- John Preston: ''Equilibrium'' filminde Christian Bale'in canlandırdığı John Preston, kuvveti kadar aksiliği ve öfkesiyle de tanınıyordu. Bir binadaki her canlıyı öldüren silah ustası, film boyunca korku saçmıştı.

10- Aşil: ''Truva'' filminde Brad Pitt tarafından canlandırılan Aşil, sadece aşil tendonundan vurulduğu zaman canı alınabilen ölümsüz bir savaşçıydı.

AA