2008'i 2009'a bağlayan günlerde, tam da bu zamanlarda, geçen yılda neler izledik, gelecek yılda neler izleyeceğiz diye karıştırmıştık elimizin altındakileri...

2009 yılının fantastik bir dünyaya ait olduğunu nice kahramanlarla gördük. Sinema, bir anda süper kahramanların ellerine düştü. Ama ya süper kahraman sevmeyenler? Onlar için pek doyurucu bir yıl olmadığı kesin. Senaryosu daha çok ütopik hikayelere dayalı kurmacalar, yapımcıları uyandırmışa ve uyarmışa benziyor. Öyle ki şimdi de nostalji yaratma peşindeler.

80'lere özlem duyanlar arasındaysanız, 2010 yılının beyaz'perde'sini sonuna kadar kaldırın, bayılacaksınız.

Şimdiden kestirmenin pek mümkün olmayacağı bir sektör, sinema dünyası. Gelecek yılın Aralık ayı filmini 'Yılın Filmleri' listesine koymak da bir hayli zahmetli ve tahmin etmesi güç. Hele hele bu yıl, geçtiğimiz yıllara göre çok daha aldatıcı. Film endüstrisinin finansal açıdan zorluklar yaşadığı bir dönemde her an her şey olabilir ve şu an çekilmekte olan bir film ertelenip diğer yıl için rafa kaldırılabilir.

2009'un En İyi 50 Filmi...

Ancak yine de tahminleri sunmaktan geri kalmayalım ve Times'ın internet sitesinde '2010 yılının en iyi 50 filmi' listesine bir göz atalım.

80'lerin Çocuklarına Müjde!

Gelecek yılın filmlerindeki ana temanın 1980'ler olduğunu söylesek? 80'li yılların televizyon dizilerinden adaptasyonlar, video oyunları, şovlar, 30 yıl sonra yeniden önümüze getiriliyor. Teknolojik imkanlarının sınırsızlığını da kabul edecek olursak, 80'lerde çocuk olanların bu nostalji turundan pek mutlu ayrılacağı kesin. Ama işe bir de şöyle bakmak gerek. O dönemin masumiyeti, teknoloji zihniyetiyle bambaşka bir portre çiziyor. Yeni nesil için kusursuz ancak eskiler için özlem duygusunun bir hayli sarıp sarmalanacağı filmler bunlar...

Göze Çarpanlar Listesi:

2010 yılında da devam filmleri tam gaz yola devam ediyor. Bunlar arasında 'Sex and the City 2' baş köşede. Yine birbirinden iç gıcıklayıcı enfes kostümleriyle kızlar iş başında. Sarah Jessica Parker'ın kült filmlerden 'Öldüren Cazibe' deki Glenn Close saçları, permanın yeniden moda olacağının habercisi mi merak ediyoruz. Ancak şunu fısıldayalım, 80'li yılların vatkaları, tayt çorapları, Parker'ın şık silüetinde boy gösteriyor.

Harry Potter'sız bir yıl geçirirsek üzülürüz. Yılın ortalarına doğru yine fantastik yolculuklara uçuyoruz. Iron Man 2, yılın en merakla beklenen filmleri arasında. Müzisyenliği onaylanmış güzelller güzeli Scarlett Johansson'ın 'Black Widow' (Kara Dul)  karakteriyle beyazperdeye konuk olacağı filmde, Mickey Rourke, Gwyneth Paltrow gibi isimler de var.

Daha geçtiğimiz günlerde bir ankette sinemanın en iyi animasyon filmi seçilen Toy Story de (Oyuncak Hikayesi) 3'lüyor. Pixar yine baş döndürecek, belli ki! Yeşil canavar Shrek'in de  maceralarını izlemek mümkün. Mike Myers, Eddie Murphy gibi isimler yine seslendirme kadrosunda.

Tim Burton dehasından çıkma Alice in Wonderland'se (Alis Harikalar Diyarında)  2010'da muhteşem bir iz bırakacak kuşku yok ki. Daha şimdiden Dvd'cilerde anneler, çocuklarına bu filmin bir kopyasını arıyor. (Korsan desek?) Johnny Depp, Helena Bonham Carter başrol koltuğunda, daimi oyuncular elbette. Sadece çocukları değil, yetişkinleri de heyecanlandıracak cinsten. Zaten Burton ne yapmadı da izlemedik, aşk olsun!

Angelina Jolie'nin yüzünü özlemeyeceğiz, şimdiden söyleyelim. Üstüne üstlük onu farklı karakterlerde görüp, sarışınlığını mı yoksa esmer halini mi sevsek diye düşünmeden de edemeyeceğiz. Salt, yılın ajan filmlerinden.

The Wolfman, klasik bir kurt adam hikayesi. Ancak filmin odak noktasındaki kurt adam hiç de klasik değil. Kendisini tanıtma vaktidir: Yeni nesil kurt adamımız, son olarak Ernesto Che Guavera olup bizi kendine aşık eden Benicio del Toro.

Son Söz ve Liste:

Gelecek yılın tam 12 ayına dağılan filmografisinde şüphesiz mutlaka gidilesi görülesi filmler var. Kağıdı, kalemi hazırlayın ve bir yerlere not edin:

"Bu filmler kaçmaz."*

50 Red Sonja

49 Red Dawn

48 Clash of The Titans

47 Date Night

46 London Boulevard

45 Beastly

44 The Green Hornet

43 Resident Evil: Afterlife

42 The Losers

41 The Rum Diary

40 Unstoppable

39 Wall Street 2

38 When In Rome

37 The Sorcerer's Apprentice

36 A Very Harold & Kumar Christmas

35 Highlander

34 Grown Ups

33 Hot Tub Time Machine

32 Jonah Jex

31 Edge of Darkness

30 Legion

29 Season of the Witch

28 Prince of Persia: The Sands of Time

27 Nanny McPhee and the Big Bang

26 Daybreakers

25 The Wolfman

24 Diary of a Wimpy Kid

23 Green Zone

22 Gulliver's Travels

22 Oobermind

20 Percy Jackson & the Olympians : The Lightning Thief

19 Salt

18 Predators

17 The Book of Eli

16 The Chronicles of Narnia : The Voyage of the Dawn Treader

15 Shrek Forever After

14 Sex and the City 2

13 Tron Legacy

12 Kick-Ass

11 Rapunzel

10 Eclipse

9 Alice in Wonderland

8 Inception

7 The Expendables

6 The A Team

5 Toy Story 3

4 Shutter Island

3 Robin Hood

2 Harry Potter and the Deathly Hallows : Part 1

1 Iron Man 2

* Filmler ülkemizde henüz gösterilmediği için orijinal isimleriyle