Hükümeti yıpratan Sağlık Hizmetleri Reformu henüz çözülmemişken, Obama yönetimi sessiz bir biçimde çok daha tartışmalı ve daha derin siyasi kutuplaşmalara neden olacak olan göçmen reformunu ele almanın planlarını yapıyor. Beyaz Saray yetkilileri verdikleri demeçlerde Birleşik Devletler'de yaşayan 12 milyon göçmen için vatandaşlığa giden bir yol açacakları sözünü veriyorlar.

Birleşik Devletler'de bulunan kayıt dışı göçmenler için vatandaşlık şansı yaratacak olan göçmenlik reformu, ayrıca ABD sınırlarının daha etkin biçimde korunmasını ve ülke sınırlarının kanunsuz biçimde geçilmesinin önlenmesini öngörüyor.

Fakat Cumhuriyetçiler ve göçmenlik reformu karşıtları sınır güvenliğinin artırılmasının yeterli olacağı ve vatandaşlık ile ilgili düzenlemelere gerek olmadığını vurgulayarak düzenlemeye karşı çıkıyorlar.

Beyaz Saray için siyasi bir kumar olan Kapsamlı Göçmenlik Reformu tartışmalarının yanı sıra hükümetin 2010 gündeminde işsizlik sorunu, küresel ısınma ve finansal kuruluşlar ile ilgili kanuni düzenlemeler var.

Araştırma sonuçlarına göre ABD kamuoyunu en çok endişelendiren konular yüzde 10 seviyesindeki işsizlik oranı ve kırılgan ekonomi. Bu yüzden, göçmenlik reformunun gündemin yoğun olduğu bir zaman diliminde ele alınması Obama için oy kaybı riski taşıyor.

"Eski tecrübelerimize dayanarak söyleyebilirim ki, ülkeye yasal olmayan yollardan giriş yapanların vatandaşlığa geçirilmesi konusu ateşli tartışmalar doğuracaktır," diyen bir araştırma şirketi yetkilis, "Ayrıca araştırma sonuçları insanların kendilerini ilgilendiren problemlerden olan işsizlik ve ekonomi konuları üzerinde endişeleniyorlar ve bu yönde adım atılmasını bekiyorlar," diyor.

Daha önce Sağlık Hizmetleri Reformu için iş çevrelerinde destek aramaya çıkan Beyaz Saray, şimdilerde ise Kapsamlı Göçmenlik Reformu savaşında kendi tarafında olacak grupları belirlemeye çalışıyor. Binlerce göçmenin çalıştığı Ulusal Restoran Asamblesi ile görüşmeler yapan Beyaz Saraylı yetkililer grubun reforma destek verip vermeyeceğini sordular. "Bu konu bizim için son derece önemli," diyen Asamble Başkanı Dawn Sweeney, Obama yönetimine destek olmak için siyasilere baskı yapacakları mesajını verdi.

Seçim döneminde başkanlığının ilk yılında kapsamlı bir göçmenlik reformu yapma sözü veren Obama'nın verdiği sözü bir kez daha ertelemesi kendisine oy veren Latin Amerika kökenli seçmenleri kaybetmesine neden olacaktır. Anketlerin gösterdiğine göre 2008 yılında yapılan seçimlerde Latin Amerika kökenli seçmenlerin 3'te 2'sinin oylarını kazanan Obama'nın göçmen oylarını kaybetmesi bir sonraki seçimlerde Kongre'de çoğunluk sağlama şansını büyük ölçüde azaltacak.

Sağlık Hizmetleri Reformu'nun aksine Kapsamlı Göçmenlik Reformu'nun önümüzdeki yıl içerisinde kısa bir sürede gerçekleştirilmesi gerekecek zira uzmanlar reformun ertelenmesinin Kasım'da yapılacak seçimlerde büyük çaplı oy kayıplarına neden olabileceğine işaret ediyorlar.

Bill Clinton yönetimi sırasında Kabine Sekreterliği yapan Henry Cisneros, "Göçmenlik Reformu konusu zaman geçtikçe daha zor bir  konu haline geliyor. Başkan ve Kongre Yönetimi bu işe bir şekilde başlamaları gerektiğinin farkındalar. Göçmenlik Reformu, Obama yönetiminin 2010 gündeminin bir numaralı konusu" diyor.

Turkishny.com