Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü mezunu Özgür Altınok, eğitimini görme engelli tek Türk öğrenci olarak mezunları arasında birçok ünlü müzik yapımcısının bulunduğu Boston'daki Berklee College of Music'te sürdürüyor. AA muhabirinin görüştüğü Altınok, doğuştan görmediğini belirterek, ilk öğrenimini Veysel Vardar Görme Engelliler İlkokulunda tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı keman bölümüne başladığını ve buradan lise derecesiyle mezun olduğunu söyledi. Altınok, 2005 yılında da Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümünü bitirdikten sonra aynı üniversitede master yapmak istediğini, ders ortalamasının yüksek olmasına rağmen başvurusunun kabul edilmediğini aktardı. Bunun üzerine eğitimini yurt dışında sürdürmeye karar verdiğini anlatan Altınok, Boston'a giderek Berklee College of Music'in sınavlarına girdiğini dile getirdi.

Altınok, hazırladığı bir parçayı çaldığı sınavda ayrıca bir parça üzerine de doğaçlama yaptığını ve başarılı olduğunu ifade ederek, keman ve elektronik müzik bölümlerinde burslu okumaya hak kazandığını kaydetti. Burada yaklaşık 2 yıldır eğitim gördüğünü belirten Altınok, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Berklee'de okumak öğrenim hayatıma çok büyük bir katkı. Ayrıca çok iyi müzisyenlerle bir şeyler paylaşmak, kendi istediklerimi onlarla yapmak çok keyifli. Ağustos ayında okulum bitiyor. Mezun olduktan sonra Amerika'da kalıp kendimi keman ve düzenleme alanında geliştirip prodüktörlük yapmak istiyorum. Eğer bunu yapamazsam Türkiye'ye dönüp stüdyo çalışmasına girmeyi düşünüyorum, yani prodüksiyon yapmayı planlıyorum. Aynı zamanda keman çalmaya da devam etmek istiyorum.''

Altınok, bilgisayarla müzik yapmak konusunda özel bir ilgisinin bulunduğunu belirterek, bu doğrultuda çeşitli müzik düzenlemeleri ve besteler yaptığını söyledi.

Bu çalışmalarını ünlü isimlere ulaştırmayı düşündüğünü belirten Altınok, ancak bunun için kendisini biraz daha geliştirmesi ve çevre edinmesi gerektiğini ifade etti.

-''NOTALARI BAKA BAKA DEĞİL, EZBERLEYEREK ÇALIYORUM''-

Altınok, çok fazla müzik dinlediğini, ancak bir idolünün bulunmadığını dile getirerek, ''Müzikte benim kendi yapmak istediğim bazı şeyler var. Elektronik müzikle kendi müziğimi harmanlamayı planlıyorum. Dünyada bunun örnekleri var'' diye konuştu.

Özel bir radyo kanalında 4 yıl boyunca kendi yaptığı eserleri çaldığını anlatan Altınok, bu faaliyetini şu anda internette kurduğu radyo kanalı aracılığıyla sürdürdüğünü aktardı.

Altınok, hiç çalmadığı bir müzik aletini de çalabildiğini belirterek, ''Gören insanların notayı okuması söz konusudur. Yani bak baka çalmak durumu. Ben bunu yapamadığı için nota ezberleme mecburiyeti söz konusu. Yani notalara baka baka değil, ezberleyerek çalıyorum. Bunu çok küçük yaşlardan beri yapmak zorunda kaldığım için ezber kabiliyetim çok gelişti ister istemez'' diye konuştu.

Görme engelli olarak okuduğu bölümlerde karşılaştığı sorunlara da değinen Altınok, şunları kaydetti:

''Kemanda ekstra bir zorluk yok, çünkü birebir çalışılıyor. Elektronik müzikte teknolojinin yetersizliğiyle ilgili bir sorun var. Çünkü görme engelliler için bütün bilgisayar programları erişilebilir değil. Biz bilgisayarı ekran okuyucu program sayesinde kullanılıyoruz. Yazıda problem yok ama resim veya grafik söz konusu olduğunda bu programlar takılıyor. Bana bu bölüme başlamadan önce 'Berklee'de senin için olabilecek en zor bölümü seçtin' demişlerdi. Bu bölümdeki çalışmalarımı asistanlar aracılığıyla devam ettiriyorum.''

Özgür Altınok, bazı olumsuzluklara rağmen bir görme engelli için ABD'de eğitim görmenin Türkiye'ye göre daha cazip olduğunu söyledi.

İSTANBUL (A.A)

Fotoğraflar: AA