Idaho'da bir okulda dersler sırasında İncil okunması üzerine okula 3 uyarı cezası verildi. Okul ise kararı protesto etmek amacıyla daha fazla sayıda dini metinlerin derslerde okutulması için girişim başlattı.

Okul ve il eğitim müdürlüğü arasındaki kavga mahkemeye de taşınmış durumda. Dava devam ediyor.

Nampa Classical Academy, okulda İncille eğitim verildiği için eğitim müdürlüğünden çok sayıda uyarı cezası aldı. Okulun ilk dönemi başladığında müdürlük, okulu uyardı ve sınıfta dini metinlere yer verilmemesini istedi. Bunun üzerine okul yönetimi, müdürlük hakkında şikayette bulundu ve mahkemeye başvurdu. Buna karşın okul kararından geri adım atmıyor ve derslerde daha fazla İncil, dini metinler kullanılması için çağrıda bulunuyor.

Müdürlük, okulun İncil için kitaplığı bulunduğunu, İncil'den fotokopilerin öğrencilere ev ödevi olarak verildiğini ve okul yetkililerinin Arizona'da bir okulu ziyaret ederek İncil'i nasıl kullandıklarını öğrendiğini belirtti. Müdürlük aynı zamanda okulun derslerde İncil'in yanısıra Kur'an ve Morkon kitabını da kullanmayı planladığını kaydetti.

Nampa Classical Academy yöneticisi Mike Moffett, "Bizden İncil kullanmamamız istendi. Şu anda kullanmıyoruz ancak bu yakında değişecek. İncil'i kullanma niyetimize binaen bize ihtar yapıldı. Avukatlarımız bu konuyla ilgileniyor," açıklaması yaptı.

Turkishny.com / Gülten Sarı