ABD'de evden kaçan ya da ailesinin evden kovduğu çocukların 3'te biri ne yazık ki seks tuzaklarına düşüyor ve hayatta kalmak için bedenlerini satıyor.

17 yaşındaki Nicole Clark da Medford Oregon'daki çocuk sığınma evinden bir grup arkadaşıyla birlikte kaçanlardan. Köprü altlarında, parklarda haftalarda kaldı. Kaçtığında 14 yaşında olan Clark, çaresiz kalınca bir adamın güvenli bir yerde kalma önerisini kabul etti. Bu iyiliğin bedeli sonradan ortaya çıktı.

Adam, Nicole ile birlikte oldu ve sonrasında sevgili oldular. Daha sonraki günlerde, adam, arkadaşlarıyla para karşılığında birlikte olmaması halinde Nicole'u evden atacağı tehdidinde bulundu. Başka seçeneği olmadığını düşünen Nicole bu öneriyi de kabul etti. Erkeklerle para karşılığı birlikte olma rezaleti tam 14 ay sürdü. Bir gün Nicole, kendisini garaja ya da odaya kitlediğini söylediği adamın evinden kaçarak kurtuldu.

Ancak genç kadın polise gitmek istemedi çünkü yeniden sığınma evine dönmek istemiyordu. Durumunu, "Adam için düşmüş bir kızdım. Açıklayamayacağım bir tuzağa düştüm," sözleriyle anlatan Nicole, bu şekilde tuzağa düşen ne ilk ne de son kurban.

Resmi rakamlara göre, her yıl yaklaşık 1.6 milyon çocuk evden kaçıyor ve bir hafta içinde evlerine dönüyor. Ancak dönmeyenlerin çoğu ayakta kalabilmek için vücutlarını satıyor.

Kaçan ya da aileleri tarafından kapıdışarı edilen çocukların üçte biri, yemek, uyuşturucu ve kalacak bir yer karşılığında sekse bulaşıyor. Fakat, bu değiş-tokuş sistemi kısa bir süre sonra resmi bir fahişelik sistemine dönüşüyor ki, o zaman çocuk koruma çalışanları ve polis için kayıp ya da kaçan kişilere yardım etmek zorlaşıyor. Yasalar da bu tür gençleri, yaşı küçük kurbanlar olarak görmek yerine, ergen suçlular olarak ele alıyor.

Ülkede bu yolla fuhuş batağına saplanan onbinlerce genç olduğu tahmin ediliyor. Yetkililere göre, tam sayı bilinmese de internet bu tür alışverişleri her geçen gün daha da kolaylaştırıyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı