Amerika her geçen gün yabancı düşmanlığının arttığını gösteren olaylar yaşanıyor. Son olarak Dallas polisi İngilizce bilmedikleri gerekçesiyle tam 39 sürücüye trafik cezası kesti. Dallas polis şefi David Kunkle, son 3 yılda polislerin İngilizce konuşmayan 39 sürücüye trafik cezası kestiğini ve görevini suistimal eden bu polis memurları hakkında soruşturma açılacağını duyurdu.

 

Sürücülere kesilen cezalar iptal edilecek ve 204 dolarlık bu cezayı ödeyenlere de paraları iade edilecek.

Kunkle, "Özellikle Dallas gibi bir kentte böyle bir şeyin yaşanması karşısında şaşırdım ve ağzım açık kaldı. Bana göre, hiç kimseye İspanyolca konuşmamasını söyleme hakkınız yok," diye konuştu.

Cezaların, devriye gezen 6 farklı polis görevlisi tarafından kesildiği ifade ediliyor. Bu polislerden biri, kesilen 5 cezanın sorumlusu.

Benzer bir olay 2 Ekim tarihinde, Ernestina Mondragon isimli bir sürücünün U-dönüşü yasak olan bir yerde U dönüşü yapması sonrasında yaşandı. Polis, sürücüyü 3 noktada kusurlu buldu: Trafik işaretlerine uymama, sürücü belgesini ibraz etmeme ve İngilizce konuşmama.

İspanyolca'dan başka bir dil bilmeyen Mondragon, kesilen cezayı mahkemeye taşıdı ve cezalar iptal edildi. Dallas polisi de mahkeme kararına uyarak, Mondragon'a karşı İngilizce konuşmamasını içeren cezanın iptal edileceğini açıkladı.

Kunkle, "Bir polis ceza gerektiren suçları bilmeli. Bu örnekte polisin bilgisinin olmadığı aşikar." diye konuştu.

Polis şefi aynı zamanda, olayın Hispanik toplumla ilişkilere zarar vermesinden duyduğu endişeyi dile getirerek özür diledi. Kunkle, "Suçlularla karşı karşıya geldiğimizde, bizi ilgilendiren husus onların göçmenlik durumları değil," dedi.

Turkishny.com / Gülten Sarı