Ülkenin dört bir yanında göçmenlik gösterileri yapılırken, yetkililer de boş durmuyor ve kaçak göçmenleri büyük bir hızla avlayıp sınır dışı etmeye devam ediyor. Ve göçmenlik sistemi hemen her gün bir aileyi daha parçalara ayırıyor. Fontana'daki Summit High School öğrencisi olan Whitney Serrano, geçen haftaya kadar veterinerlik fakültesine gitme hayalleri kuruyordu. 14 yaşındaki Whitney şimdi kolej hayallerinin suya gömülmesi riskiyle karşı karşıya.

Çünkü 6 Ekim'de onun yasadışı yollarla ülkede kalan ailesi hakkında 60 gün içinde ülkeyi terk etmeleri kararı çıktı. ABD doğumlu olan Whitney, bugüne kadar sadece 2 kez ziyaret ettiği Meksika'da yaşamayı hayal bile edemiyor, hayal etmekten korkuyor.

Bloomington doğumlu Whitney, "Bu doğduğum günden bu yana bildiğim tek hayat. Meksika'ya gitmek herşeyin değişmesi demek. Herşeye baştan başlamam demek," diye konuşuyor.

San Bernardino'da gösterilere katılan Whitney, diğer binlerce kişiyle birlikte sesini Beyaz Saray'a duyurmaya çalışıyor. Göstericiler, Cumhuriyetçi Senatör Luis Gutierrez'in bu sonbaharda göçmenlik yasasıyla ilgili bir tasarı sunacağı açıklamasının ardından şimdi onu sözünü tutmaya çağırıyor.

Gutierrez, tasarısında özellikle bölünmüş aileleri birarada tutmayı amaçlayan bir reforma vurgu yapıyordu.

San Bernardino'daki gösterilere katılanlar, Obama yönetimine çağrıda bulunup göçmenlere yönelik sınırdışıları ve evlere baskınları durdurması çağrısında bulundu. ICE sözcüsü Virginia Kice ise, kurumun yasaların kendilerine verdiği yetkiyi uyguladıkları savunmasında bulunuyor.

Kice, "Bu hükümet göçmenlik reformunu desteklediğini ifade etti. Bu gerçekleşinceye kadar bizim sorumluluğumuz kitaplarda yazan yasaları uygulamak," diyerek baskınları savundu.

Whitney'in annesi Jennifer Serrano, ICE yetkililerinin kızlarını okula götürürken araçla önlerine çıktığını ve kendilerini durdurduğunu anlattı. Amerika'ya 18 yaşında geldiğini belirten anne, şimdi 35 yaşında ve Meksika'da gidecek bir evleri olmadığını belirtiyor.

Kızgın kadın, "Burası benim ülkem, benim evim. Eğer benim ülkem beni istemiyor ve kapıdışarı ediyorsa, sonuna kadar savaşacağım. Umarım Tanrı Kongre'deki insanların ve bize söz veren Obama'nın kalp ve akıllarını açar" diye konuştu.

Turkishny.com / Gülten Sarı