ICE, yerel kurumlar, ırkçı saldırılar, ayrımcılık göçmenlerin başında Demokles'in kılıcı gibi başlarında sallanırken bir de bunlara hayal tacirleri, yani göçmenlerin hayallerini çalan dolandırıcı kabusu ekleniyor.

Gün geçmiyor ki ABD rüyası uğruna dolandırılan göçmen haberi gelmesin. Yeni bir yaşam, güzel bir gelecek hayal eden ve bu uğurda hayatlarını tehlikeye atarak ABD'ye girmeyi başaran kaçak göçmenleri bekleyen tehlikeler her zamankinden daha büyük.

Hayatları boyu çalışıp kazandıkları parayı ceplerine koyan ve Amerika'nın yolunu tutan bu insanlar, bu ülkeye ayak bastıklarında gerçeğin acı tokadı yüzlerinde patlıyor.

Brooklyn'de 61 yaşındaki Wilmer Rivera Melendez, onlarca göçmeni dolandırdı. Kendini 20 yıllık deneyimli bir avukat olarak tanıtan ve göçmenlere yeşil kart almalarında yardımcı olacağını söyleyen Melendez, göçmenlerin paralarını aldı ve bir daha da onları ne aradı ne sordu.

Melendez aynı zamanda Gine'li iki göçmen kadınla birden evlenerek onlardan para aldı ve karşılığında da onlara yasal oturum alacaklarını ve ABD vatandaşı olacakları yalanını söyledi.

Aksine Melendez'in yasal statü ve vatandaşlık vaat ettiği Gineli 14 göçmenle ilgili federal göçmenlik yetkilileri sınırdışı işlemlerini başlattı ve hepsi ABD'de çalışan bu göçmenler kısa bir süre sonra sınırdışı edilecek. Yasalar, şiddet içeren suçların kurbanı olan yasadışı göçmenlere geçici vize veriyor ancak aynı hakkı dolandırıcılık kurbanı olan kaçak göçmenlere sağlamıyor.

Kurbanlardan ikisi, Melendez'in ABD'de kalabilmeleri için kendisiyle evlenmesini önerdiğini ve kabul ettiklerini belirtiyor.

Melendez, Covington'da yaşıyor ve Florida, Kuzey Carolina gibi kentlerde de göçmenleri dolandırdığından şüpheleniliyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı