Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Jason Kenney, mültecilik sisteminin çöktüğünü söyledi. Federal milletvekillerine, Bakanlığının çalışmaları ile ilgili bilgi veren Bakan Kenney, bu yılın haziran ayı sonu itibariyle 61 bin kişinin Kanada'ya iltica ettiğini belirtti.

Mevcut kanunlara göre işleyen sistemle, yılda ancak 25 bin dosyayı sonuçlandırabildiklerini kaydeden Jason Kenney, ''Bir başvurunun sonuçlandırılması için geçen süre, kabul edilemeyecek kadar uzun. Ancak bir kişinin gerçekten sığınma ihtiyacı olup olmadığını belirlemek, o kadar kolay değil. Mülteci sistemi çökmüş durumda. Bu noktada haksızlık yapmak istemiyoruz. Fakat bir sığınmacının bize yıllık maliyeti minimum 29 bin Kanada Doları (41 bin TL)'' diye konuştu.

Meksika ve Çek Cumhuriyeti'ne, vize uygulaması başlayıncaya kadar turist olarak gelenlerin yüzde 50'sinin iltica ettiğini anlatan Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Jason Kenney, ''Vize uygulaması başlayalı 2,5 ay oldu. Sadece Meksika'dan 1287 olan siyasi iltica talebi, bu süre içinde bir anda 35'e indi. Sığınmacı almaya devam edeceğiz ama sistemi yeniden kurmak zorundayız'' dedi.

AA