Başkan Obama'nın göçmenlik meselesini bir sonraki yıla ertelemesine rağmen, ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri USCIS, milyonlarla yasadışı göçmene yasal statü kavuşturulması hazırlıklarına başladı bile.

USCIS Direktörü Alejandro Mayorkas, "Bu yönde hazırlıklarımız sürüyor." dedi.

Obama, göçmenlik kurumlarına, yasallaştırma programının Beyaz Saray'ın önereceği yasal düzenlemenin bir parçası olabileceği mesajı gönderdi. Mayorkas, "Yani USCIS'in amacı, Kongre'den geçecek kapsamlı bir göçmenlik yasasıyla birlikte patlama yaşanacak vize başvurularının hızla ele alınması ve hızla yanıt verilebilmesi için kurumu şimdiden hazır hale getirmek" diye durumu özetliyor.

USCIS, Kongre'de çok sayıda yasa yapıcı tarafından şiddetle karşı çıkılan tartışmanın ilk dönemlerinde, zaten fazla olan iş yükünün kat be kat artması ihtimaliyle tartışmanın merkezine oturmuştu. Kurum, performansını büyük ölçüde yavaşlatan yığılmış işlerin üstesinden gelmek için de yoğun çalışıyor.

Kongre'de göçmen affı yasasının onaylanması durumunda, yasal statü için başvuracak göçmenlerin net bir sayısı yok. Ancak Pew Hispanik Center, ülkede 10.8 milyon kaçak göçmen bulunduğunu tahmin ediyor. Ancak bunların çoğu, çeşitli nedenlerden ötürü yasal statü için başvuru yapma hakkına sahip değil. Özellikle de geçmişte işledikleri göçmenlik ihlalleri bunda büyük etken.

Mevcut koşullarda, USCIS'e bir yıl içinde 6 milyon civarında göçmenin yasal statü için başvuru yapması bekleniyor. Bu sürece parmak izi alınması ve diğer kimlik bilgileri gibi işlemler de dahil. USCIS, yasayla birlikte 1-2 hafta içinde milyonlarca başvuru bekliyor.

İşte USCIS, bu yığılmanın önüne geçmek için şimdiden hazırlıklarını yapıyor. Bunlardan biri de kurumun başvuruların posta ile alınması kapasitesini arttırmak. Kurum, başvuruların yüzde 65'ini kilitli kutularla alıyor ve bu uygulama yerel ofislerden belge almaktan daha etkin ve etkili. Kurum, bu kapasitesini de geliştirerek, kilitli kutularla başvuru alma sayısını arttıracak.

Düşüncelerden biri de, yasadan sonra yasadışı göçmenlere çağrı yapılması ve ABD'deki varlıklarını kanıtlayabilmeleri için, kilitli kutulara basit bir kayıt formu postalamaları.

Planın parçası olarak İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ile Mayorkas, ülke genelinde son haftalarda toplantılara katıldı.

Turkishny.com / Gülten Sarı