New Jersey'in ilk Latin asıllı senatörü Robert Menendez göçmenlerin daha iyi yaşam standartını yakalamasının ABD'yi de kalkındıracağını savunan bir kitaba imza attı.

Küba'dan göç eden bir ailenin oğlu olan Menendez, Senato'daki göçmenlik yanlısı çıkışları ve tasarıları ile de tanınıyor. Senator Menendez, 'Growing American Roots: Why Our Nation Will Thrive as Our Largest Minority Flourishes' (Büyüyen Amerika'nın Kökleri: En Büyük Azınlığımız İlerlerken Ulusumuz da Gelişecek) kitabında daha iyi bir sağlık programı, göçmenlik reformu ve Hispaniklere karşı ayrımcılığın sona ermesi vurguları yaptı.

2010 yılında yapılacak nüfus sayımının göçmenlerin nüfusunu belirleme konusunda fırsat olacağına da değinen Menendez'in kitabı Salı günü piyasaya çıkacak.

Menendez, Mi Bandera restaurantta kitabını imzaladı ve okuyucularına dağıttı.

Kitabıyla ilgili Senatörü, "Ulus inşa edilmeden önce de Latinlerin burada olduğunu göstermek istiyorum." diyerek kitabını yazma amacını özetledi. İmza almaya gelenlere İngilizce ve İspanyolca hitap eden Menendez kitabında, Latin toplumunun Amerikan tarihine katkısını ve onların yıllar içinde artan rolünü anlatıyor.

Amerikan İhtilali'den bu yana Latinlerin ülkenin her savaşında yer aldığını anlatan Menendez, ayrıca onların ülkenin kültürel, politik tarihine büyük katkılar yaptığını belirtiyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı