Obama yönetiminin kaçak göçmenlere yasallık kazandırması tartışılırken, ABD'nin bazı bölgelerinde yasadışı göçmenlere karşı önlemler giderek sertleşiyor. Daha önce, ABD vatandaşı ya da bölge sakini olup olmadığına bakılmaksınız her çocuk okullara kayıt edilebiliyordu. Şimdi kimi okullar ve bölgeler, çocukların yasallıklarını ispatlamasını istiyor. İspatlayamayanlar ise okula alınmıyor.

Yıllardır, Meksika ve benzer ülkelerden gelenlerin çocukları Texas Del Rio'daki okullara kayıt yaptırabiliyorlardı ancak bu eğitim-öğretim yılında işler değişti. Yerel okul yönetimleri, kayıt için yeni şartlar öne sürmeye başladı. Bundan böyle oturum adresinin ABD sınırları içinde olduğunu kanıtlayamayan göçmenlerin çocukları okullara alınmayacak.

San Felipe Del Rio Okul Müdürü Kelt Cooper, "Okul önünde Coahuila State Meksika'dan gelmiş kamyon dolusu çocuğu görebilirsiniz. Herkes neler olup bittiğini biliyor. Herşey aşikar," diyor.

11 ay önce atanan Cooper, daha önce de Arizona Nogales'te, yani sınır okullarında, müdürlük yapmış ve aynı koşulları görmüş. Bir keresinde tam 32 çocuğun aynı adresi verdiğine şahit olmuş. Yetkililer durum kontrol ettiklerinde adresin boş olduğunu tespit etmiş.

Cooper, oturulan ev adresleriyle ilgili bir boşluk olduğunu farketmiş. Sınır kasabalarında bir akışkanlık olduğunu yani sınırdan ABD'ye geçip burada okuyan çok sayıda kişi olduğunu anlatan Cooper, geçen sene 540 çocuğun sınırı geçip sınırdaki ABD okullarında eğitim aldığını tespit etmiş.

'Durumun ellerinden kayıp gittiğini' gören Cooper, çocukların gerçek adreslerine ulaşarak tam 195 öğrencinin okulla ilişiğini kesti.

Turkishny.com / Gülten Sarı