Kimi zaman ABD'li bir erkekle evli olmak bile, ABD'de kalmak, yaşamak ya da ABD vatandaşı olmak için yeterli olmuyor. Katı önlemler yüzünden, kocanız ABD'de kalırken siz çoktan ana vatanınızın yolunu tutmuş olabiliyorsunuz.

Bu olay en son kocası Amerika'lı kendisi Kanada'lı olan bir çiftin başına geldi. Kanadalı eş Janeane Ardiel, ABD vatandaşı David Williams ile sınır polisi tarafından ayırıldıklarını ve bunu duygusal bir işkence olduğunu söyledi.

45 yaşındaki Kanada'lı kadın, sınır polisinin sık sık Amerika'yı ziyaret etmesinden rahatsızlık duyup şüphelenmesi nedeniyle artık ABD'ye seyahat edemediğini ve kocasını göremediğini açıkladı. Sınır yetkilileri, kadının ziyaretlerini ABD'de yerleşme girişimi olarak niteledi ve onun ülkeye girişini yasakladı.

Buna karşın, koca Williams'ın da Kanada'ya seyahatine izin verilmiyor. Bunun nedeni de hayli tuhaf. Yetkililere göre kocanın sınırdan arabayla geçişi de uygun değil. Ardiel can sıkıcı olayal ilgili, "Bu benim yaşantıma büyük darbe." yorumunu yaptı.

Şimdi Adriel ve kocası Williams, bir bölümü ABD bir bölümü de Kanada'da kalan Peace Arch International Park'ta telefon görüşmeleri yaparak, karşılarına çıkan bu durum karşısında neler yapabileceklerini tartışıyor.

Williams, "Karıma telefonda onu sevdiğimi yüzlerce kez söylüyorum. Ancak bu durum onun gözlerine bakarak bu kelimeleri söylemekten çok çok farklı," diyerek yaşadığı sıkıntıyı aktarıyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı