1992 yılında İngiltere'de doğan Simone Davis fırtınalı bir yaşama da adım atmış oldu. Öz annesi onu bebekken terk etti. Babası da bakamadı.

Amerikalı bir adamla evli olan büyükannesi Jean Davis 3 yaşında Simone'u evlat edindi. Ve ailecek Port St. Joe'ye taşındılar.

Ancak ABD'de evlatlık tanınmadığı için Davis 10 yıl boyunca Simone'un ABD vatandaşı olabilmesi için mücadele etti.

Simone şimdi 17 yaşında ve liseye gidiyor. Dindar bir Hıristiyan ve bazı kuralları var. Sağlıklı olup olmadığı tartışılan Gardasil isimli rahim kanseri aşısını olmak istemiyor. Çünkü bu ilaçtan öldüğü iddia edilen 32 kişi var. Daha da önemlisi, Simone dininden dolayı evlenene kadar cinsel ilişkiye girmemeyi planlıyor. Yani aşıyı olmak için bir zorunluluğu olduğuna inanmıyor.

Ancak, göçmenlik yasaları bunun tam aksini söylüyor. Yasalar Simone'un aşıyı olması gerektiğini söylüyor. Bekaret raporu alan Simone, aşıyı olmamak için her yolu deniyor. İşin ilginci sınıftaki Amerikalı hiçbir arkadaşının bu aşıyı olma zorunluluğu yok.

Simone, "17 yaşındayim ve koleje gitmeyi planlıyorum. Yakın zamanda da seks yapmayı düşünmüyorum. O nedenle aşı olmam için bir gerekçe yok," diyerek dayatmaya karşı çıkıyor.

2008 yılından bu yana, hükümet 11-26 yaş arasındaki kadın göçmenler için Gardasil'i zorunlu hale getirdi. Simone ve büyükannesi, ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetlerinin bu talebini yerine getirmezse, Simone ABD vatandaşı olamayacak. Eğer 18 yaşına kadar da ABD vatandaşı olmazsa süreç başa dönecek ve vatandaşlık için 5 yıllık yeni bir süreci beklemek zorunda kalacaklar. Yani herşey başa dönmüş olacak. Şimdi Simone'e bu aşıyı olması için 30 gün süre tanınmış durumda.

Simone şimdi şu soruyu soruyor, "Madem aşı bu kadar yararlı ve gerekli. Neden bütün Amerikan vatandaşı kızlara da yapılmıyor?"

Turkishny.com / Gülten Sarı