Hotaru Fersche 8 aylık oğlunu, Tennessee'de yaşayan büyükanne ve babasının yanında büyütmek istiyor. Minik evlat, Irak'ta savaşırken ölen babasını hiç görmedi hiçbir zaman da göremeyecek.

Er Michael Ferschke, 2008'de Irak'ta öldü ve geride Japonya vatandaşı olan dul bir eş, doğmamış bir bebek bıraktı. Tam bir göçmenlik muamması: 1950 yılında kabul edilen göçmenlik yasası, ordu kabul etse bile ABD kurumlarının tanımadığı evlilikleri geçersiz kabul ediyor.

Er Ferschke ve karısı Japonya'da 1 yıldan fazla kaldı ve o askerlik için Irak'a gittiği zamanlar gelini hamileydi. Ayrı kıtalarda, imzalarla evlendiler ve bundan sonra bir daha biraraya gelemediler. 57 yıllık göçmenlik yasası çiftin evliliklerinin tam olabilmesi için cinsel açıdan birlikte olmalarını şart koşuyor. Yasa, evliliğin geçerli olmadığını çünkü nikahtan sonra çiftin birarada olmadığına işaret ediyor. Oysa, çift evlenmeden önce birlikte olmuş ve hatta Japon eş hamile kalmıştı.

Hotaru ve oğlu Michael, şimdilik geçici vize ile ölmüş kocasının ailesinin yanında, Maryville, Smoky Mountains'de kalıyor. Erin anne babası şimdi gelinlerinin ve torunlarının yanlarında kalabilmesi için hukuk savaşı veriyor.

22 yaşında Irak'ta ölen er, Japon karısıyla Okinawa'daki bir parti sırasında tanışmıştı. İkisi de birbirinin dilini konuşamamasına rağmen aşık olmuşlardı. 13 ay birarada kalan çifti Irak görevi ayırdı. 2 ay sonra da Hotaru hamile olduğunu anladı. Ve acilen evlendiler. Ordu, bu tür durumlarda sadece imzalarla gerçekleştirilen evlilikleri kabul ediyor.

Büyükanne Robin, "O benim kızım gibi. Oğlumun en mükemmel kadını ve çocuğunun annesini seçtiğini biliyorum," yorumunu yapıyor ve Hotaru ile torununun yanında kalabilmesi için mücedele ediyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı