Racine polisi Perşembe günü erken saatlerde şehrin en çok aranan kanun kaçağı Francisco J. Gonzales-Cruz hakkında ihbar aldı ve en sonunda kaçak yakalandı. Fakat daha sonra anlaşıldı ki gözaltına alınan kişi köşe bucak aranan kanun kaçağı değil, Rodrigues-Morales adlı bir göçmendi.

Santiago Rodriguez-Morales Perşembe günü öğleden sonra özgür bir adam olacağını düşünüyordu fakat Yargıç kendisine işlemediği bir suç için Racine Country hapisanesinde 2 gün yattıktan sonra serbest kalabileceğini söyledi.

Polis Rodrigues-Morales'i 1999'da 41 yaşında bir erkeğe arabasıyla çarparak öldürdükten sonra olay yerinden kaçan Francisco J. Gonzales Cruz olduğunu düşünerek tutuklamıştı fakat parmak izi analizleri Rodriguez-Morales'in aranan kişi olmadığını ortaya çıkardı. Bundan ziyade, Rodrigues Morales suçun işlendiği sırada Amerika'da bile değildi.

9 yıldır bulaşıkçılık yaparak geçimini sağlayan göçmenin oğlu babasının hapiste olduğunu duyduğunda oldukça şaşırmış. Neler olduğuna anlam veremiyor ve babasının suçsuz olduğu halde neden hapiste olduğunu anlayamıyor, tek tesellisi ise babasının yakında hapisten çıkacağını bilmesi.

Çalıştığı restorandaki arkadaşları da Rodrigues-Morales'in Birleşik Devletlere geldiğinden beri bu işi yaptığını ve çok iyi bir adam olduğunu söylüyorlar. Arkadaşı Tracy Fasick, "Sadece birileri hata yaptı ve hayatını mahvetti. Hapisten çıktığı için çok mutluyum. Burada işini yapmaya devam edecek, o harika biri", diye konuştu.

Rodrigues-Morales'in suçsuz olduğu halde hapiste tutulmasının tek nedeni ise göçmen olması. Göçmen Perşembe günü hapisten salıverilmedi zira Göç ve Gümrük Uygulamaları (ICE) göz altında tutulmasını istemişti. İşin ilginç yanı ise Rodrigues-Morales'in ülkede yasal olarak bulunuyor olması ve çalışma vizesi sahibi olması.

TURKISHNY.COM