Durbin-Grassley'in parlementoya sunduğu H1-B vizesi karşıtı yasa tasarısından sonra büyük destek kazanan, Obama'nın "Banglore yerine Buffalo!" söylemi, Amerikalı teknoloji şirketleri tarafından pek hoş karşılanmadı.

Teklif edilen yasa tasarısının kanunlaşması durumunda 2.2 milyon Amerikalı'nın işsiz kalacağını ileri süren şirketler, organize olarak yeni yasa tasarısının kabulünü engellemeye yönelik bir kampanya başlattılar.

Birleşik Devletler'deki teknoloji şirketlerinin savunuculuğunu yapan Washington merkezli bir grup olan Technology CEO Council, Obama'nın uygulanmakta olan vergi indirimini kaldırmaya yönelik politikasının meydana getireceği muhtemel etkilere dikkat çeken bir protesto raporu yayınladı.

Teknoloji firmaları için geçerli olan teşviklerin kaldırılmasının bu alanda Birleşik Devletlere yapılan 84.2 milyar dolar civarındaki yatırımın azalmasına neden olacağı söylendi. Raporun söylediğine göre teşviğin azalması piyasayı daraltacağı için devletin sektörden şu anda aldığı vergiyi artırmayacağını aksine insanların işlerini kaybetmesine, yatırımların azalmasına ve piyasa daralmasına bağlı olarak toplanan vergi azalacak. Rapor, Clinton döneminde ekonomiden sorumlu yetkililerden biri olan Robert J. Shapiro ve araştırmacı Aparna Mathur tarafından hazırlandı.

TURKISHNY