Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, Birleşik Devletler'deki ekonomik koşulların iyileşmesi ve iş imkanlarının artması Meksika'dan Birleşik Devletlere giriş yapan kayıt dışı göçmenlerin artmasına sebep oluyor.

Araştırma Merkezi yöneticisi Wayne Cornelius ve ekibi Meksika'daki Yucatan şehrindeki küçük bir kasabada 1000'den fazla kişiyle görüşmeler yaptı.

Cornelius bundan 3 yıl önce sınırı geçmeye karar veren insanlar için sınırdaki uygulamaların pek problem oluşturmadığını söylüyor.

Cornelius bu durumun hala geçerli olduğunu, fakat araştırmaya katılan insanlardan yüzde 87'sinin bunu yapmanın çok tehlikeli olduğuna inandığını söylüyor.

Cornelius'un söylediğine göre sınır güvenliği çerçevesinde uygulanan önlemler, kaçak göçmenleri gümrük kaçakçıklarıyla işbirliği yapmaya mecbur bırakmış.

Cornelius, "Gümrük kaçakçılarının göçmenleri sınırdan geçirmek için talep ettikleri parayı ödeyebilmek için Birleşik Devletler'deki akrabalarından yardım alıyorlardı. ABD'deki ekonomik darboğaz gelirleri düşürdüğü için insanlar akrabalarına kaçakçıklara vermek üzere binlerce dolar gönderemiyorlardı", diyor.

Cornelius'a göre birçok potensiyel kaçak göçmen ekonomik durumun düzelmesini bekliyor.

Araştırmaya göre kaçakçıların göçmenleri sınırdan yasadışı yollardan geçirmek için talep ettikleri ücret son 8 yıl içerisinde 3 kart arttı.

TURKISHNY.COM