Federal Bir Göçmenlik Yargıcı, federal ajanların yaptıkları kaçak göçmen baskınında 4 kayıt dışı göçmenin anayasal haklarını çiğnediğine hükmetti.

Baskınlar 6 Haziran 2007'de New Haven'da, şehir yönetimi kayıtsız göçmen ya da normal vatandaş herkese birer kimlik çıkartarak, kayıt dışı göçmenlerin de banka hesabı açmalarına ve şehir tarafından sağlanan hizmetlerden faydalanmalarına izin veren bir kararı kabul ettikten hemen iki gün sonra gerçekleşmişti. New Haven yetkilileri kaçak göçmenlere yönelik yapılan bu baskınların şehrin aldığı karara bir tepki karakteri taşıdığını iddia ettiler.

Göç ve Gümrük Uygulamaları (ICE) Ofisi sabah erken saatte yapılan baskınların herhangi bir "intikam" karakteristiği olmadığını, bu operasyonların bir yıl önceden planlanmış olduğunu söylüyorlar.

Göçmenlik Yargıcı, Michael Straus geçen hafta dava ile aldığı kararda, ICE yetkililerinin yetki, geçerli sebep ve izinleri olmaksızın evlere zorla girdiklerine işaret etti ve söz konusu 4 kayıt dışı göçmenin sınır dışı edilme kararını hakkında yürütmeyi durdurdu. Kayıt dışı göçmenlerin Meksikalı oldukları söyleniyor.

Olaya şahit olanların verdikleri ifadelere göre ICE yetkilileri kayıt dışı göçmenleri çocuklarının gözleri önünde tutuklamış ve kendilerini tanıtmayı reddederek hane halkına sessiz kalmalarını söylemişler.

Yargıç aldığı kararda, göçmenlerin anayasal haklarının "açık bir şekilde" çiğnendiğine hükmetti.

TURKISHNY.COM