Göçmenlik cephesinde işler oldukça hızlı ilerliyor ve Başkan Obama yönetiminin bu konuda atması gereken çok adım var. Başkan Pazartesi günü Kongre üyeleri ile yaptığı toplantıda bu konudaki çabalarını hızlandırmaları gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda, bu hafta içerisinde ülkedeki göçmen problemine kapsamlı bir yasal çözüm getirilmesi için çabalayan bir grup avukat "Amerika İçin Göçmenlik Reformu" adlı bir seferberlik başlattı.

Washington merkezli tarafsız bir grup olan Ulusal Göçmenlik Forumu yöneticisi Ali Noorani, "İşin aslına bakarsanız Başkan göçmenlik reformundan yana. Amerikan halkıda bu reformun yapılmasını istiyor. Ve bizde bir göçmenlik reformunun yapılmasını sağlamak için 'Amerika İçin Göçmenlik Reformu' seferberliğini başlatıyoruz", dedi.

Şu ana kadar 30'dan fazla şehirden 200 kadar organizasyon kampanyaya olan desteklerini açıkladılar.

AFL-CIO, Göçmenlik Reformu İçin Tarım Koalisyonu, SEIU, La Raza Ulusal Konseyi, National Association for the Advancement of Colored People, Amerika Göçmenlik Avukatları Derneği ve Ulusal Göçmenlik Forumu gibi gruplar yeni göçmenlik reformu ile ilgili yasanın önümüzdeki aylarda Kongre'den geçeceği konusunda umutlu olduklarını söylediler.

Grup liderleri kapsamlı bir göçmenlik reformunun geçirilmesi için çok uygun bir ortam oluştuğuna işaret ederek, anketlerin Amerikan halkının yüzde 60'ının göçmenlik reformunu desteklediğini ve 12 milyon kişinin sınırdışı edilmesine karşı olduklarını söylediler.

Organizatörler başlattıkları seferberlikler sayesinde Obama'nın verdiği sözü tutmasını kolaylaştırmak istediklerini söylediler.

TURKISHNY.COM