Üst düzey bir yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada Birleşik Devletlerin artık işyerlerine baskınlar yaparak göçmenleri gözaltına almak yerine, kayıtsız göçmenleri işe alan işverenlerle mücadele yöntemini benimseyeceğini söyledi.

Aspen Enstitüsü isimli bir düşünce kuruluşuna konuşan Birleşik Devletler İç Güvenlik Sekreteri Janet Napolitano, kayıtdışı göçmen sorununun işgücü piyasasında oluştuğunu, bu yüzden de kayıtdışı göçmenlere iş veren patronların peşine düşülmesi gerektiğini söyledi.

Napolitano, "Yapılagelen işyeri baskınları hakkında, bu baskınların ne kadar etkin olduğu, bu nedenle ailelerin ayrıldığı ve insanları korku içinde yaşamaya mahkum ettiği gibi eleştiriler yapılıyordu", dedi.

Napolitano'nun departmanı işyerlerine baskın yaparak göçmenleri tutuklaması nedeniyle sert eleştirilere maruz kalan Birleşik Devletler Göç ve Gümrük Uygulamaları Ofisinin faaliyetlerini denetlemekle sorumlu.

Amerika'da bazı sivil toplum kuruluşları yapılan bu baskınları, özellikle Latin kökenlilerin yoğun olarak çalıştığı yerlere yönelik olarak yapıldıkları konusunda eleştiriyorlar.

Obama bu seçimler sırasında, bu yıl içerisinde bir göçmen reformu gerçekleştirme sözü vermişti. Daha sonra bu konuda yaptığı açıklamada Amerika'da yaşayan milyonlarca kayıtsız göçmene legal bir statü kazandırılması gerektiğinden bahsetti.

Fakat ekonominin iç açıcı olmayan durumu ve işlerini kaybeden Amerikan vatandaşlarının çokluğu bu politikayı uygulamayı oldukça zorlaştırıyor.

TURKISHNY.COM