Bu ülkede yaşayan kaçak göçmenlerin bir iş sahibi olabilmek için ya da ehliyet alabilmek için yapabilecekleri tek şey isimlerine sahte belge düzenletmek.

Bildirilene göre Federal ajanlar Boston çevresindeki bölgelerde kaçak göçmenler için belge düzenleme işini meslek haline getirmiş kişilerin karanlık operasyonlarına bir son vermek için çalışıyorlar.

Bruce Foucart, Boston'da illegal göçmenlere belge düzenleyen suçluların etkisiz hale getirilmesi konusunda en yetkili isim. Foucart, "Bu gerçekten büyük bir problem", diyor.

Bu günlerde Göç ve Gümrük Uygulamaları Boston Ofisi gerçekten oldukça yoğun. Foucart'ın söylediğine göre durum çok ciddi ve bir ulusal güvenlik meselesi haline gelmiş durumda. Foucart, "Bu insanlar sahte kimlik düzenledikleri kişilerin kim olduklarını, nereden geldiklerini, ya da ne yapmak istediklerini bilmiyorlar. Kimlik düzenledikleri göçmenlerin katil ya da terörist olma ihtimali onları ilgilendirmiyor", diyor.

Uzmanlarca yapılan tahminlere göre ülkede kaçak göçmen olduğu halde sahte belge düzenletme yoluna giderek iş sahibi olan yaklaşık 12 milyon kişi var.

Somerville'de göçmen toplumu ile birlikte çalışan ve isminin gizli tutulmasını isteyen bir kadın, "Ekonomimiz göçmen nüfus olmadan yaşayamaz fakat malesef meydana gelen gerginlik giderek artıyor" diyor. Boston'da halkın çoğu yeni bir göçmenlik yasasına ihtiyaç olduğunu ve yürürlükte olan göçmenlik yasalarının çalışmaz hale geldiği fikrinde birleşiyorlar. Halk, yürürlükteki göçmenlik yasalarının masum insanları sahteciliğe ve suç işlemeye teşvik ettiğini düşünüyor.

Yine Boston'da kayıt dışı göçmenlerle birlikte çalışan vatandaşlardan biri, Patricia Montes, "Sahte belge düzenleme konusu herkes için büyük problem oluşturuyor", diyor.

TURKISHNY.COM