İşverenlerin yetenekli işçileri işe almasına sınırlamalar koymanın Birleşik Devletler ekonomisine zarar verdiğini iddia eden iki uzman, H-1B vizesi sahiplerinin sayısına limit getirilmesi konusunda gündeme getirilen öneriyi eleştirdiler.

James Sherk ve Diem Nguyen, "Amerikan ekonomisini güçlendirmek ve işgücünü desteklemek için Kongre H-1B vize programını genişletmelidir" diye konuştular.

"H-1B programında yapılacak bu gibi değişiklikler Birleşik Devletler vize politikasında ciddi bir gerilemeye yol açacaktır ve getirdiği tek şey ekonomiye verilen zarar olacaktır. Kongre şu anki limit olan 65,000 rakamını yılda 195,000 vize limitine çıkartmalıdır" diye konuşan uzmanlar Washington merkezli düşünce kuruluşu The Heritage Foundation'da çalışıyorlar.

Cumhuriyetçi Senatör Chuck Grassley ve Demokrat Dick Durbin Kongre'ye H-1B vizesi konusunda bir limit getirmek üzere Kongreye sunmak üzere hazırladıkları rapora değinen uzmanlar, H-1B vizesi sahibi yabancı uyruklu çalışanların Amerikan işçilerine yönelik bir tehdit oluşturduğu yönündeki söylemlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdiler.

Uzmanlar, "Ekonominin şu an içinde bulunduğu durum göz önüne alınacak olunursa, işverenlerin maharetli yabancu uyruklu işçileri işe almasına engel olmak, ulusal ekonominin yeniden canlanmasını sağlayacak motorun çalışmasını engellemektir", diye konuştular.

H-1B vizesi sahibi işçilerin Amerikalı işçilerle rekabet ettiğini ve onların işlerini ellerinden aldıkları konusundaki söylemlerin yanlış olduğunu söyleyen ikili, Birleşik Devletler'de ihtiyaç duyulan iş gücünün sözü edildiği gibi sınırlı olmadığını belirttiler.

"İşe alınan H-1B vizesi sahibi bir işçi, Amerikalı bir işçinin işini kaybetmesi anlamına gelmiyor. Aslına bakacak olursanız, verilerin gösterdiğine göre işverenler işe aldıkları her bir yeni H-1B vizesi sahibi işçinin yanı sıra 4 Amerikalı işçi işe almışlar".

Buna ek olarak, H-1B vizesi sahibi işçileri işe almak Amerikalı çalışanların ücretlerinde düşüşe sebep olmuyor. Şu anda yürürlükte olan kanuna göre, H-1B vizesi sahibi bir işçi işe alan işverenler, yabancı uyruklu işçiye ödedikleri paranın Amerikalı işçilere ödedikleri parayla eşit olduğunu kanıtlamak zorundalar.

Uzmanlar, "Kanun koyucular işverenlerin H-1B vizesi sahibi işçileri işe alması konusunda limitler getirmek ya da yeni düzenlemeler yapma yoluna gitmektense şu an yürürlükte olan kanunların uygulandığından emin olma yönünde çaba göstermelidirler", diye konuştular.

TURKISHNY.COM