Göçmen yasaları ve cansız ekonomininde etkisiyle meydana gelen caydırıcı atmosfer, Birleşik Devletler'deki Latin kökenlilerin ve Asyalıların nüfusundaki artışın beklenmedik bir şekilde azalmasına neden oldu. 10 yıl içerisinde azınlıkların toplam nüfustaki oranının yüzde elliyi geçeceğini öngören hükümet yetkilileri yaptıkları tahminleri değiştirmek zorunda kaldılar.

Perşembe günü yayınlanan nüfus sayımı verilerine göre, Hispanik Amerikalılar banliyölere taşınıyorlar, Güneydoğu'da Arkansas, Tennessee ve Georgia'yı da içeren bölgelerdeyse yeni göçmen yerleşim bölgeleri oluşuyor.

Ulusun azınlık nüfusu geleneksel bir biçimde artmaya devam ediyor. 2008 yılında 104.6 milyon olan azınlık nüfusu yüzde 2.3 oranında arttı ve toplam nüfusun yüzde 34'üne eşit hale geldi. Fakat Latin kökenli ve Asyalıların artışında meydana gelen belirgin düşüş yetkililerin yaptığı "10 yıl içerisinde azınlıkların oranının yüzde 50 değerini geçeceği" yönündeki tahminin yeniden gözden geçirilmesine neden oldu. Bugünkü verilere göre, bu oran bundan 30 yıl sonra gerçek olacak. Siyahi Amerikalıların sayısında meydana gelen artışsa düzgün bir biçimde seyretmeye devam ediyor.

36 eyalette bir önceki yıl göz önüne alındığında Latin kökenli Amerikalı nüfusu artışında düşüş yaşandı. Düşüşlerin meydana geldiği yerler Nevada ve Arizona gibi Mortgage krizinin vurduğu ve göçmenlerin iş bulma umutları olmadığı yerler. Bunun yanı sıra California, Illionis ve New Jersey'de Latin kökenli Amerikalıların nüfusu hızla artmaya devam ediyor.

Fayetteville, Arkansas'ta avukatlık yapan Maribel Tapia"Arkansas'ta kümes hayvanları imalatı yapan şirketler çalışma saatlerini azaltmaya ve işçi çıkartmaya başladıkları için, artan sayıdaki Latin kökenli Amerikalı mortgage ödemelerini yapamaz hale geldi. İnsanlar eyaletin dışına çıkarak başka işlerde çalışmaya ve ailelerinin geçimini sağlamaya çalışıyorlar", diyor.

"Gittikleri yer memleketleri olan Meksika ya da El Salvador değil. Sadece başka eyaletlerde ikamet eden akrabalarına o bölgede çalışabilecekleri bir iş olup olmadığını soruyorlar ve oralara taşınıyorlar".

Siyasetinde nüfus istatistiklerinde etkisi oldukça yüksek olabiliyor. Azınlıklar seçim zamanında kayıtlı oldukları eyaletlere gelerek Demokrat Obama için oy kullandılar ve Obama'dan göçmen reformu konusunda adım atmasını bekliyorlar.

Nüfus Referans Büro'sundan Mark Mather, "Politikayı düşünerek tutumlarını ortaya koyan sadece beyazlar değil, aynı zamanda azınlıklar ve göçmenlerde kendilerini temsil edenleri şekillendirmek istiyorlar", diyor.

Nüfus Bürosu geçtiğimiz Ağustos ayında yayınladığı tahminlerde beyaz ırktan olan çocukların 2023 yılında azınlık haline geleceğini, 2042 yılında ise beyazların tümünün Birleşik Devletlerde azınlık konumuna gerileyeceğini belirtmişti. Ajans şu anda verilerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini çünkü daha önce yapılan tahminlerde 2001 yılı Eylül ayında meydana gelen terör saldırısının göçmen politikası üzerinde meydana getireceği etkiyi ve ekonomik krizin göçmenlerin Amerika'yı tercih etmeleri üzerindeki etkisini göz önüne almadıklarını bildirdiler.

Yapılacak yeni nüfus tahminlerinin bu yıl içerisinde yayınlanması bekleniyor.

TURKISHNY.COM