Birleşik Devletler Göç ve Gümrük Uygulamaları (ICE) Ofisi kaçak göçmen çalıştıran işverenlerin üzerine ördüğü ağın genişliğini daha da artıracak gibi görünüyor.

"Yurtiçi Güvenlik Departmanı çalışma alanlarında kanunların uygulanmasından ve kaçak göçmen çalıştırma yönündeki eğilimi azaltma ve ulusun yasal olarak yararlanabileceği iş fırsatlarını koruma konusunda hayati önem taşıyan bir sorumluluğu vardır" diye başlayan, Yurtiçi Güvenlik Departmanı tarafından yayınlanan ve Göç ve Gümrük Uygulamaları (ICE)çalışanlarına da dağıtılan 30 Nisan tarihli özet, Birleşik Devletler Hükümetinin kaçak göçmen çalıştırmayı önlemeye yönelik politikasında meydana gelecek değişikliklerin sinyalini veriyor.

Yurtiçi Güvenlik Departmanı sözcüsü Matt Chandler, bu özetin ana hatlarıyla, Yurtiçi Güvenlik Departmanı'nın daha geniş bir suçlu yelpazesine yoğunlaşacağı ve yasa dışı olduğunu bilerek kaçak göçmen çalıştırmak suretiyle ülke kanunlarını çiğneyen işverenlerinde buna dahil olacağını söylüyor.

Chandler, "Bu faaliyetlerini kanunlar çerçevesinde yürüten fakat kaçak göçmen çalıştırarak düşük maliyetle üretim yapan işverenlerle rekabet etmek zorunda olan milyonlarca işverene verilen açık bir mesaj" dedi.

Fakat birçok işveren yayınlanan bu belgeyi bir 'yardım' olarak değilde bir 'tehdit' olarak algılayacaklar.

BÜYÜK BİR DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU MU?

Göç ve Gümrük Uygulamaları (ICE) birimleri kaçak göçmenlerin peşinde koşmaya devam edecek fakat artık yapılan çalışma alanı baskınlarında işin insani boyutu göz önünde bulundurulacak. Örneğin bakmakla yükümlü olduğu çocukları olan kaçak göçmenlerin salıverilmeleri söz konusu.

Ayrıca ICE yetkilileri çalışanları gözaltına almak için ellerinde iddianame, arama emri ya da tutuklama emri olması veya Birleşik Devletler Avukatlar Ofisi (USAO) tarafından işveren hakkında açılmış dava taahütnamesi olması gerekecek.

Buna rağmen, Cozen O'Connor Avukatlık Bürosunda göçmenlik uygulamaları birimi başkanı olan Elena Park, "Büyük değişimin ne olduğunu anlayamıyorum", diyor.

Prensipler yeni olsun ya da olmasın, işverenlerin ülkede bulunmaları yasalara aykırı olan işçi çalıştırma konusunda ihtiyatlı olmaları gerekiyor. Üstelik bunu yaparken kanunların kendilerine çizdiği sınırlar içerisinde kalırken aynı zamanda iş başvurusu yapanlar arasında etnik ayrımcılık yapmaktan da kaçınmaları gerekiyor.

Prensipler yeni ya da eski, sistem sinir bozucu olabiliyor. Çalıştıracakları işçilerin ülkede yasal olarak bulunduklarından emin olmak için "e-verify" adlı aracı kullanan işverenler bu yöntemin yanlış sonuçlar vermeye yatkın olduğundan şikayetçiler. Ayrıca I-9 formlarının anlaşılmaz olduğunu buna ek olarak konu ile ilgili yasaların sürekli değiştiğini söylüyorlar.